Ultimate magazine theme for WordPress.

Global piyasalar ‘gevşek politika’ beklentisiyle müspet

ABD’de açıklanan güçlü mayıs ayı enflasyon verisine karşılık, piyasaların gevşek para siyasetlerinin devam edeceği görüşünü muhafazasıyla ABD’de pay senedi endeksleri Perşembe günü yeni rekorlar kırarken yeni süreç gününün birinci vadeli süreçlerinde de müspet atmosfer devam etti.

Asya Borsalarında ise görünüm karışık. Japon Nikkei endeksi yatay bir seyir izlenirken, Çin CSI 300 ise negatif fiyatlamalara sahne oldu.

Perşembe günü Dow Jones yüzde 0,06, S&P 500 yüzde 0,47, Nasdaq 100 yüzde 1,05 bedel kazanmıştı. S&P 500’deki yükseliş endeksi rekora taşırken, Nasdaq 100’ün ayrışmasında teknoloji rallisi tesirli olmuştu.

Haftaya yüzde 1,57’ye yakın bir düzeyden başlayan ABD 10 yıllık tahvil getirisi haftanın son süreç gününün birinci kısmında Mart ayından bu yana en düşük düzeyi olan yüzde 1,43’ü gördü. Getiri tıpkı vakitte geçen ayki zirve noktasından da 24 baz puan geriledi.

Perşembe günü yüzde 0,13 düşen Bloomberg Dolar Endeksi yatay seyrederken gelişen ülke para ünitelerine, dolara karşı yükselişte öncülük eden Türk Lirası bu sabah yatay.

Avrupa Merkez Bankası’nda fikir ayrılığı

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Perşembe günü yaptığı toplantısında beklentilere paralel biçimde faiz oranlarını ve varlık alım fiyatlarını mevcut düzeylerde korurken, “Pandemi Acil Alım Programı (PEPP) çerçevesindeki net alımların önümüzdeki çeyrekte, yılın birinci aylarına nazaran kayda paha formda daha yüksek bir süratte gerçekleştirilmesini beklediğini” belirtti. Banka, yılın başlarında haftada 14 milyar euro (17 milyar dolar) meblağında varlık alımı gerçekleştiriyordu.

Hususa yakın kaynakların Bloomberg’e verdiği bilgiye nazaran, AMB üyeleri Perşembe günkü toplantıda finansal piyasalarda likiditenin azaldığı yaz aylarında ne kadar tahvil alımı yapacakları konusunda fikir ayrılıkları yaşadılar. Kimi üyeler likiditenin azalmasının AMB’nin daha az varlık alımı yapmasına imkan sağlayacağını savunurken, başkaları ağustos ayında klâsik olarak düşen alımları telafi etmek üzere Temmuz ve Eylül’de daha süratli alımlar yapılmasını önerdi.

AMB Lideri Christine Lagarde da kararın açıklanmasının akabinde düzenlenen basın toplantısında, varlık alım suratı konusunun toplantıda görüşüldüğünü ve kimi üyelerin farklı görüşler sunduğunu belirtmişti.

Bloomberg’e bilgi veren yetkililer, kimi AMB İdare Kurulu üyelerinin Euro Bölgesi enflasyonu üzerindeki üst taraflı risklere işaret ettiğini de aktardı.

Comments are closed.