usta kredi

Global piyasalar Fed yetkililerinin açıklamalarıyla dalgalandı

Fed üyelerinin faiz artırımları ile varlık alımlarının azaltılmasına yönelik açıklamalarını izleyen global Borsalar dalgalı bir seyir izledi.

Yeni süreç gününde Asya borsalarında yatay hareketler görülürken, ABD vadelileri de birinci süreçlerde sonlu olumlu bir manzara çizdi.

Çarşamba günü Wall Street endeksleri karışık bir tablo ortaya koymuştu. Dow Jones yüzde 0,21, S&P 500 yüzde 0,11 düşerken, Nasdaq 100 hafif artıda kapatmayı başardı.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi Çarşamba günkü yükselişini sürdürdü. Getiri yüzde 1,48 düzeyinde. Dolar Endeksi ise (DXY) yatay olumlu.

Odakta Fed yetkililerinin açıklamaları var

Global piyasaların odağında Fed yetkililerinin açıklamaları bulunuyor. Piyasa aktörleri Haziran ayı toplantısının akabinde Fed Lideri Jerome Powell’ın varlık alımlarının tartışılmasına yönelik bildirileri ve St Louis Lideri James Bullard’ın Lider Powell’ın bu tartışmayı resmen başlattığını söylemesinden bu yana bu mevzuda gelen iletileri yakından izliyor.

Hususla ilgili son olarak Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic ve Dallas Fed Lideri Robert Kaplan açıklamalarda bulundu.

Bostic, Amerikan Merkez Bankası’nın 2022 sonuna kadar faiz artırmasını beklediğini, varlık alımlarının azaltılması kararının da gelecek birkaç ay içinde alınabileceğini söyledi.

Çarşamba günü Bloomberg News’a konuşan Kaplan ise, Fed’in varlık alımlarını azaltma eşiğine insanların düşündüğünden daha erken ulaşacağını kestirim etti. Kaplan, “İnsanların düşündüğünden daha süratli olmasını beklediğim kayda bedel ek toparlanma görüldükçe ve pandemi tesiri ortadan kalktıkça, risk idaresi açısından hazine tahvili ve ipoteğe dayalı menkul değer alımlarını ayarlamanın çok daha yararlı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Bugün de Atlanta Fed Lideri Bostic ve Philadelphia Fed Lideri Patrick Harker TSİ 16:30’da Official Monetary and Financial Institutions Forum tarafından düzenlenen panelde konuşacak.

New York Fed Lideri John WilliamsTSİ 18:00’de, St. Louis Fed Lideri James Bullard ve Dallas Fed Lideri Kaplan da TSİ 20:00’de konuşacak. Richmond Fed Lideri Thomas Barkin de TSİ 16:00 ve 23:00’de açıklamalarda bulunacak. Fed TSİ 23:30’da banka gerilim testlerinin sonuçlarını yayımlayacak.

Comments are closed.