Ultimate magazine theme for WordPress.

Global piyasalar enflasyon yorumlarından dayanak buldu

Dallas Fed Lideri Kaplan ve St. Louis Fed Lideri Bullard üzere kimi yetkililer varlık alımlarının azaltılmasından yana telaffuzlarda bulunsa da Fed Lideri Powell’ın sunum metninde enflasyon artışının süreksiz olduğu vurgusunun öne çıkması ve New York Fed Lideri Williams’ın tam toparlanma için vakit olduğunu belirtmesi piyasaları destekledi.

Haftanın birinci süreç gününde yükselen Wall Street endekslerinde vadeliler yeni süreç gününde de yükselişin devam ettiğine işaret etti. Asya endeksleri de artıda. Japon Nikkei yüzde 3’e yakın artışla yükselişlere öncülük ederken, Hong Kong Hang Seng yatay, Çin CSI 300 kıymet kazandı. MSCI Asya Pasifik Endeksi yaklaşık üç haftanın en büyük yükselişini kaydetti.

Haftanın birinci süreç günüde Wall Street endeksleri yükseliş kaydetmişti. Dow Jones yüzde 1,76, S&P 500 yüzde 1,40, Nasdaq 100 yüzde 0,62 artıda kapandı. S&P 500 son beş haftanın en güçlü günlük yükselişini kaydetmiş oldu.

ABD’de uzun vadeli tahvil getirileri dün yükselirken, kısa vadeliler yatay seyretti. Bu durum son devirdeki getiri eğrisi yataylığını biraz azalttı. Bu sabah ABD’de 2 yıllık tahvil getirisi yüzde 0,25’te yatay, 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 1,49’a, 30 yıllık tahvil getirisi yüzde 2,12’ye çıkmış durumda.

Fed Lideri Powell’dan enflasyon bildirileri

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, ABD’de enflasyonun tırmanışa geçtiğini, lakin arz dengesizliklerinin ortadan kalkmasıyla Fed’in yüzde 2 gayesine geri döneceğini belirtti.

Powell ABD Kongresi’ndeki konuşmasında petrol fiyatlarındaki artışa ve pandemisi kısıtlamalarının kaldırılmasıyla ABD’de harcamalarda görülen tırmanışa işaret ederek “Enflasyon son aylarda kayda bedel formda yükseldi. Bu süreksiz arz tesirleri ortadan kalktıkça enflasyonun uzun vadeli gayemize geri dönmesi bekleniyor” sözlerini kullandı.

Dallas Fed Lideri Robert Kaplan varlık alımlarının azaltılmasına “çok geç olmadan” başlamaktan yana olduğunu belirtirken, St. Louis Fed Lideri James Bullard Fed’in bu mevzuyu tartışmaya başlamasının “uygun” olduğunu belirtti ve bu sürece ipoteğe dayalı varlık alımlarından başlamayı önerdi. New York Fed Lideri John Williams ise ABD iktisadının “tam gücüne kavuşmasına uzun bir yol” olduğu görüşünü aktardı.

Comments are closed.