Ultimate magazine theme for WordPress.

Global piyasalar ‘desteklerden çıkış mesajı’na odaklandı

Yatırımcılar iktisadın toparlanmasıyla birlikte pandemi dayanaklarında geri çekilişi tartışacak olan Fed’in çarşamba günkü faiz kararına nazaran pozisyonlanmasını sürdürüyor.

Geçtiğimiz hafta yüzde 1,45 ile üç ayın taban düzeyine gerileyen Amerikan 10 yıllık tahvil getirisi pazartesi akşamı, Fed’in “tapering” iletisi verebileceği telaşıyla tekrar yüzde 1,50 üzerine çıktı. Kelam konusu getiri sabah saatlerinde yüzde 1,48 düzeyinden süreç görüyor.

JPMorgan Asset Management Global Piyasa Stratejisti Marcella Chow Fed’in enflasyon tasalarını bir kenara atmasının yatırımcıları gereğince ikna etmediğini belirtirken “Fed’in büyüme, enflasyon ve siyaset faizi beklentilerine odaklanmayı sürdüreceğiz” yorumunu yaptı.

Teknoloji payları öncülüğünde yeni rekor düzeye ulaşan S&P 500’de ise vadeliler artıda.

Asya Pasifik’te ise görünüm karışık. NATO Bildirisi sonrası Çin Borsalarında yüzde 1’e yakın kayıp görülürken Japon Topix ve Avustralya S&P/ASX 200 endeksi yükseldi.

Bloomberg Dolar Endeksi yatay.

Elon Musk’ın açıklamalarıyla ivme kazanan Bitcoin pazartesi günü yüzde 4,5 yükseldi ve 40 bin dolar barajını aşarak iki haftanın doruğuna ulaştı.

Yatırım bankacılığında olağanlaşma

Pandemi tesirinin geri çekildiği bir öbür alan yatırım bankacılığı olacak üzere gözüküyor.

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon bankanın pandemide sıçrama yapan süreç gelirlerinde beklenenden daha fazla sert düşüş yaşanacağını açıkladı. Dimon ikinci çeyrekte süreç gelirlerinde yüzde 38 düşüş yaşanabileceğini bu gelirlerin 6 milyar dolar civarı gerçekleşebileceğini belirtti. JPMorgan CEO’su buna karşılık güçlü satın alma-birleşme aktivitesi sonucu bu alanda bankanın gelirlerinde artış bekliyor. Dimon ayrıyeten bankanın yıllık net faiz geliri varsayımını de 55 milyar dolardan 52,5 milyar dolara çektiğini açıkladı.

Morgan Stanley CEO’su James Gorman da süreç gelirlerinde birinci çeyrekteki “patlayıcı” düzeyleri göremeyecekleri ihtarını yaptı. Pandemi ile birlikte Fed’in ultra gevşek para siyasetine dönmesi ve piyasalarda yaşanan yüksek volatilite dev yatırım bankalarının süreç gelirlerinde değerli sıçramalara yol açmıştı.

Bu yılın başlarında JPMorgan Lider Yardımcısı Daniel Pinto süreçlerde 2019’a daha paralel hacimler görüleceğini öngörmüştü.

Comments are closed.