Ultimate magazine theme for WordPress.

Global piyasalar Çarşamba’yı bekliyor

Geçtiğimiz hafta üç ayın tabanına gerileyen ABD 10 yıllık tahvil faizi bu hafta çarşamba günü açıklanacak Fed kararı öncesi yeni haftada yükselirken pay senedi piyasaları düşük hacimle dalgalanıyor.

Sabah saatlerinde ABD 10 yıllık getirisi hafif yükselişle yüzde 1,46’ya ulaştı. Bu hafta Fed’den ultra gevşek para siyasetinin devamı tarafında açıklamalar bekleyen yatırımcılar geçtiğimiz hafta ABD tahvil getirilerini aşağı çekmişti.

Cuma gününü yüzde 0,2 yükselişle rekor düzeyde kapatan S&P 500’de vadeliler artıda.

Asya’da ölçülü hareketler mevcut. Topix yükselirken Kospi endeksinde sonlu gerileme var.

Bloomberg Dolar Endeksi ise 1.123 düzeyinde yatay.

Bitcoin haftasonu Elon Musk’un daha pak güç ile üretilmesi durumunda Tesla’nın tekrar Bitcoin konumunu artıracağı açıklamasıyla yüzde 8’in üzerinde günlük karla 39 bin doların üzerine yükselmişti.

Kripto para ünitesi sabah saatlerinde 38.880 dolar civarından süreç gördü.

G-7 doruğundan çıkan iletiler

İngiltere’de üç gün süren G-7 önderler tepesinde Çin’e karşı birlikte hareket etme kararı alındı.

Tepenin bildirisinde Çin’e insan hakları ve temel özgürlüklere hürmet duyması daveti yapılırken Doğu ve Güney Çin Denizi’nde tek taraflı teşebbüslere güçlü bir biçimde karşı olunduğu belirtildi.

Dorukta öbür G-7 üyelerini Çin’e karşı daha güçlü adımlar atmaya teşvik eden Biden, Çin’in “Bir Jenerasyon, Bir Yol” projesine alternatif olarak G-7’nin düşük gelirli ülkelere altyapı yatırım paketi sunması gerektiğini söyledi.

Tepeyi “başarı” olarak nitelendiren Biden’a rağmen başka başkanlar ise Çin’i direkt gaye tahtasına koymadı.

İtalya Başbakanı Mario Draghi batının başta iklim değişikliği olmak üzere birçok alanda Çin ile birlikte çalışması gerektiğini vurguladı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron G-7’nin “Çin’e düşman olmadığını” belirtirken İngiltere Başbakanı Boris Johnson “Zirvenin maksadı kime karşı olduğumuz değil” açıklamasını yaptı.

Biden’ın Çin’e karşı altyapı planı teklifini pahalandıran Almanya Başbakanı Angela Merkel ise G-7’nin gelişen ülkelere altyapı projeleri hakkında özel kesimler birlikte çalışmanın yollarını tespit etmek için vazife gücü kurulmasını desteklediğini belirtti.

Comments are closed.