usta kredi

Global piyasalar altyapı paketi mutabakatıyla yükseldi

ABD Lideri Biden’ın 579 milyar dolarlık altyapı planı üzerinde mutabakat sağlandığını açıklaması riskli yatırım araçlarına talebi artırdı.

Perşembe günü S&P 500 ve Nasdaq 100 yeni rekor düzeylere ulaştı. Dow Jones yüzde 0,95, S&P 500 yüzde 0,58, Nasdaq 100 yüzde 0,64 artıda kapandı.

Yeni süreç gününde ABD vadeli endeksleri ile Asya Borsaları yükseliyor. Hong Kong Hang Seng ve Çin CSI 300 endeksinde artış yüzde 1’i aştı.

Bir yandan varlık alımlarının azaltılması ve faiz artırımlarına yönelik Fed üyelerinden gelen açıklamaları takip eden Bloomberg Dolar Endeksi, bir aydan uzun müddettir birinci haftalık düşüşünü yaşamaya hazırlanıyor.

Biden’ın altyapı paketinde mutabakat sağlandı

ABD Lideri Joe Biden, Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler ile 579 milyar dolarlık altyapı planı konusunda muahedeye vardığını açıkladı.

Perşembe akşamı açıklamalarda bulunan Biden, hem kendi ortalarında hem de Beyaz Saray ile birlikte müzakereleri haftalardır sürdüren senatörlerle, milyonlarca Amerikalıya istihdam sağlayacak ve ülkedeki altyapıyı modernize edecek bir muahede sağladıklarını belirtti.

Kelam konusu plan, yalnızca Demokratların hazırladığı ve Biden’ın “insani altyapı” dediği ve Cumhuriyetçilerin karşı çıktığı trilyonlarca dolarlık farklı bir plan ile birlikte Kongre onayına sunulacak.

İki planın da ABD Temsilciler Meclisi ve Senato’dan geçip geçmeyeceği mutlaklık kazanmış değil. Biden, “Bu yaz, mali yıl sona ermeden hem bu altyapı yasasını hem de bütçe tasarısını imzalamış olacağımızı düşünüyorum. Fakat yalnızca birini önüme gelirse, yalnızca altyapı yasası gelirse imzalamam” dedi.

Comments are closed.