usta kredi

Fed sonrasında Türk Lirası’nda haftalık görünüm

Dolar/TL , Fed’in değişen enflasyon beklentileri ve TCMB’nin faiz kararı sonrası haftayı 2 ayın en makûs performansıyla kapatmaya hakikat ilerliyor.

Fed’in yayımladığı iddialarda 2023 yılında iki adet faiz artırımı yapılması planlanırken önümüzdeki üç yıl için enflasyon beklentileri üst taraflı güncellendi. Bu türlü bir faiz artırımı takvimi ise sürecin piyasadaki bir çok aktörün beklediğinden daha erken başlayacağına işaret ediyor.

2282625 5a8445d73f62a55848d79aa82f66c249

Faizleri sabit tutan TCMB ise karar metninde sıkı duruş vurgusu yaptı. Metinde bahisle ilgili olarak “Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek düzeyler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu kestirim patikasındaki bariz düşüş sağlanana kadar para siyasetindeki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir.” tabirleri yer aldı.

Bu hafta dolar karşısında en fazla paha kaybeden gelişen ülke para ünitesi Macar forinti olurken Türk lirası en fazla kıymet kaybeden ikinci para ünitesi oldu. Türk lirası geçen hafta dolar karşısında en fazla paha kazanan para ünitesi olmuştu.

Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CDS) 387 baz puan civarında bulunurken 2 yıllık gösterge tahvil faizi yüzde 18,40 düzeyinde seyrediyor.

Fed 2023 sonuna kadar iki faiz artışı öngördü

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Haziran ayı toplantısının akabinde beklentilere paralel olarak federal fonlama faizini değiştirmeyerek oy birliği ile yüzde 0-0.25 aralığında sabit bıraktı.

Fed yetkilileri faizi sabit tuttu lakin 2023’ün sonuna kadar iki artış beklediklerinin sinyalini verdi ve iktisat toparlanırken yükseliş tarihini öne çekti ve İstihdam ve enflasyonda değerli ilerleme kaydedilene kadar aylık 120 milyar dolarlık varlık alımlarına devam etme kelamı verdi.

Comments are closed.