usta kredi

Fannie ve Freddie’nin derecelendirmeleri, mahkemenin özelleştirmeyi yasaklaması ile askıya alındı

Muharrir: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Fannie Mae (OTC:FNMA) ve Freddie Mac (OTC:FMCC) toparlanma gayreti veriyor. Öngörülebilir gelecekte özelleştirmeyi fiilen ortadan kaldıran bir Yüksek Mahkeme kararının akabinde büyük bedel kayıpları yaşadılar.

Çarşamba günü Yüksek Mahkeme, ABD Liderine onları denetleyen Federal Konut Finansmanı Kurumu liderini vazifeden alma yetkisi verdikten sonra iki ipotek kurumunun notlarını askıya alan tek analist Odeon Capital analisti Dick Bove oldu.

Bove, kararı incelerken askıya alma sürecinin yürürlükte olacağını söyledi.

FHFA Yöneticisi Mark Calabria, Mahkeme kararının akabinde istifa etti ve FHFA, vekil yönetici olarak Beyaz Saray’ın Sandra Thomspon’u atadığını söyledi. Lider Joe Biden, selefinin bilakis kurumları, federal denetim altında tutmayı istediğini gösterdi.

Fannie ve Freddie payları %32’den fazla kayıp görerek 2017 Şubat ayından beri en büyük tek günlük düşüşü yaşadılar. Bloomberg’e nazaran kanama, büyük hedge fonlarının sahip olduğu çeşitli pay sınıfları için daha da berbattı ve birtakım durumlarda %60’ı aşan kayıplara yol açtı.

Fannie ve Freddie hissedarlarından Patrick Collins, Marcus Liotta ve William Hitchcock, FHFA’nın direndiği durum olan, kurumlar tarafından elde edilen her cinslik kârın hissedarlara gittiğinden emin olmak için 2016 yılında Texas’ta FHFA’yı ve Hazine Bakanlığını dava etti.

Comments are closed.