Ultimate magazine theme for WordPress.

Erdoğan-Biden tepesi öncesi TL’de güçlü seyir

Türk lirası, geçen hafta dolar karşısında en fazla kıymet kazanan para ünitesi olurken yeni haftaya da sırasını kaybetmeden başladı.

Geçen hafta perşembe gününe kadar 8,60 civarında seyreden Dolar/TL , açıklanan ABD enflasyon verisi sonrasında gerileyerek haftayı 8,39 civarında kapatmıştı. Dolar kuru yeni haftaya yatay bir seyirle başladıktan sonra keskin bir düşüşle 8,31’e kadar indi.

2282067 a5384d56d73c38154dcc6c3e0b2fcd23

Çin ile yeni swap mutabakatı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankasının rezervlerinin durumu ve lokal paralarla ticaret konusundaki gelişmelerin sorulması üzerine, Merkez Bankasının Döviz rezervinin 100 milyar dolar düzeyine ulaştığını söyledi.

Ülkelerin kendi lokal paralarıyla ticaretlerinin, Merkez Bankaları ortasında yapılan ve “swap” ismi verilen para takası muahedeleriyle gerçekleştiğini aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu çerçevede yakın vakitte en büyük ticaret ortaklarımızın başında gelen Çin’le çok kıymetli bir muahedeyi yaptık. Daha evvel Çin’le 2,4 milyar dolarlık bir swap mutabakatımız zati vardı. Artık bu sayısı 3,6 milyar dolarlık yeni bir swap mutabakatıyla toplamda 6 milyar dolara çıkarmış olduk”

Erdoğan-Biden tepesi piyasaların odağında

14 Haziran’da yapılacak NATO başkanlar tepesinin gündeminde ise Transatlantik ilgiler, Rusya ve Çin’in artan global tesiri ve iklim değişikliği ön planda olurken ABD Lideri Joe Biden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı görüşmede de S-400 sorununun ve bölgesel gelişmelerin masada olması bekleniyor.

Comments are closed.