Ultimate magazine theme for WordPress.

Dolar yükseldi, ilgi Mayıs ayı TÜFE raporunda

Muharrir: Peter Nurse

Investing.com – Beklenenden daha zayıf gelen istihdam dataları sonrasında Pazartesi günü dolar ufak artışlar yaşadı. Yatırımcıların ilgisi artık bu haftanın enflasyon sayılarında.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1’den az artışla 90,180’e yükseldi ve birkaç haftadır bulunduğu dar aralıkta kaldı.

EUR/USD %0,1’den az düşüş yaşayarak 1,2163’e geriledi lakin Cuma günü sıkıştığı üç haftanın düşük düzeyi olan 1,2104’ün üzerinde olmaya devam etti. USD/JPY yükselerek 109,50’ye ulaşırken GBP/USD %0,1 kayıpla 1,4140 oldu ve AUD/USD ufak düşüşlerle 0,7734’ten alıcılandı.

Cuma günü yayınlanan tarım dışı istihdam raporu, Nisan ayında 278.000 artış istikametli revize edildikten sonra geçen ay 559.000 artış olduğunu gösterdi. Beklentiler 650.000 artış tarafında olmuştu.

Bu rapor ABD işgücü piyasasında güçlü bir toparlanmaya işaret etse de beklentilerin altında kalmış olması Fed’in, ultra genişlemeci para siyasetlerini denetim altına alması istikametinde hissettiği baskıları muhtemelen azaltacak.

İlgi artık 15-16 Haziran’daki Fed toplantısından evvel Perşembe günü yayınlanacak olan TÜFE raporunda.

Enflasyonun artış istikametli baskısının devam edeceği bekleniyor. Mayıs ayı TÜFE sayısı için beklenti, yıllık %4,7’ye yükselmiş olması tarafında.

Nordea analistleri bir yazıda “EUR/USD ikilisinin mukadderatı, büsbütün Fed’in enflasyon yazına vereceği reaksiyona bağlı olacak ve Fed USD gerçek faizlerinin daha da düşmesine müsaade verirse bu USD’yi kolaylıkla zayıflatabilir” dedi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) da Perşembe günü toplantı yaparak tahvil alım programının temposunu yine düzenleyip düzenlemeyeceğine karar verecek ve 2021-2022 büyüme varsayımlarının güncellenmiş hallerini paylaşacak.

Nordea ekledi, “Yönetim Kurulu bölünmüş olsa da toparlanma şimdi güçlü bir temelde olmadığından çoğunluğun, tahvil alımlarına mevcut tempoya yakın bir süratte devam etme kararını desteklemesi mümkün.”

Öte yandan Çin’in Mayıs ayı ticaret datalarının akabinde USD/CNY %0,1 yükseldi. Bilgiler, emtia fiyatlarında yaşanan son artışın dayanağı ile Çin ithalatının on yılın en süratli temposunda büyüdüğünü gösterdi lakin ihracat büyümesi, birebir ay için beklenenin altında kaldı.

Hafta sonu ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, iki iktisat ortasındaki ticari bağlantılarda “önemli dengesizlikler” olduğunu ve Biden idaresinin bunu dengelemeye kararlı olduğunu söyledi.

Comments are closed.