usta kredi

Dolar yükseldi, Fed yetkililerinden karışık sinyaller geldi

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Yatırımcılar, mali teşvikin çekilme vaktine ait Fed’den gelen farklı görüşleri sindirmeye çalışırken Perşembe günü dolar yükseldi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, Çarşamba günü gördüğü düşük düzey olan 91,509’dan toparlanarak %0,1’e yakın artış yaşayarak 91,838’den alıcılandı lakin hala geçen haftanın sonunda gördüğü 92,408 puanın altında.

USD/JPY %0,1 düşüşle 110,85 olurken EUR/USD hafif düşüşle 1,1921’den süreç gördü. AUD/USD %0,1 düşüşle 0,7570’ten alıcılandı.

Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic ve Fed Lideri Michelle Bowman, tüketici fiyatlarındaki son artışların, tabiatı gereği süreksiz olacağını lakin azalması için şu an beklenenden daha çok vakit gerekeceğini söyledi. Bunun akabinde Amerikan doları takviye gördü.

Bu fikir, artan enflasyonun tesirini değersiz gösteren Fed Lideri Jerome Powell’ın görüşlerinden farklı.

Bostic 2021 için artık %7 büyüme ve %3,4 yıllık enflasyon görüyor. Bununla birlikte Fed’in gösterge faiz oranının da gelecek yılın ikinci yarısında artırılması gerekeceğini düşünüyor.

Bu projeksiyon, geçen haftaki toplantıda faizlerin gelecek yıl artırılması gerekeceğini öngören yedi FOMC üyesinden biri olduğunu gösteriyor.

Fed konuşmaları Perşembe günü de devam ediyor. Altı Fed yetkilisinin daha konuşma yapacağı bugün, haftalık birinci işsizlik müracaatları da ilgi çekecek.

Öte yandan GBP/USD paritesi, İngiltere Bankası’nın son toplantısı öncesinde %0,1 düşüşle 1,3954’e geriledi.

Bankanın faizlerde yahut tahvil alım programında değişim yapması beklenmiyor fakat yaklaşık iki yıl içinde birinci sefer %2 maksadını aşan tüketici fiyatları nezdinde fikirlerini açıklamak zorunda kalabilir.

Bununla birlikte ING analistleri, “yayılan Delta varyantına ait telaşlar, İngiltere Bankası’nın, piyasa görünümünü daha da şahin bir halde tekrar fiyatlandırmasını önleyebilir” dedi.

Comments are closed.