Ultimate magazine theme for WordPress.

Dolar ve euro kuru son bir ayın en düşük düzeyine geriledi

Investing.com –  ABD’de enflasyonun %5’e çıkması piyasalarda yıl içi tepe olma fikrini güçlendirdi ve Fed’in de mevcut para siyasetinde acil bir değişiklik yapmayacağı niyetiyle ABD 10 yıllık tahvil faizi 1,43’e gerileyerek 3 Mart sonrası en düşük düzeye indi. ABD Dolar Endeksi tarafında ise 90,0 düzeyi altı hareket şimdi kalıcı değil, fakat risk iştahının kuvvetlenmesiyle dolar global piyasalarda geriliyor.

Gelişen ülke paralarının yükseliş yaşadığı bu hafta karlara TL öncülük ediyor. Geçen hafta dolar karşısında 8,80’e gerileyerek tarihi düşük seviyeyi gören TL, bu hafta taban düzeyden %4 yükseldi ve USD/TRY kuru 8,28’in altını görerek son bir ayın en düşük düzeyini test etti. EUR/TRY de bugün 10,0845’e gerileyerek 17 Mayıs sonraki yararlarını geri verdi.

Bugün dolar karşısında en çok TL yükseliş yaşarken TL’yi sırasıyla ruble, ringit, rupi ve baht izliyor. Büyük para ünitelerinde ise bugün dolar karşısında karışık seyir var. Japon yeni, İsviçre frankı ve sterlin gerilerken Avustralya doları hafif yükselişte. EUR/USD dün gün içindeki yükselişinin akabinde günü düşüşle kapattı ve bugün de 1,2150’ye geriledi.

Gelecek hafta yapılacak FOMC toplantısında komitenin enflasyon hakkındaki görüşleri, istihdamdaki son durumu nasıl değerlendireceği ve varlık alımlarını ne kadar daha koruyacağı takip edilecek.

Yurt içinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Lideri Biden’ın görüşmesi en kıymetli gelişme olarak izlenecek. Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, son açıklamasında S-400 konusunda makul ve mantıklı tahliller her vakit mümkün sözlerini kullandı.

Son saat prestijiyle dolar kuru 8,37 düzeyinden euro kuru da 10,18 düzeyinden süreç görüyor.

Muharrir: Deniz Engin

Comments are closed.