Ultimate magazine theme for WordPress.

Dolar/TL’de jeopolitik fiyatlamalar

Dolar/TL , Çin ile gerçekleştirilen swap mutabakatı duyurusuyla haftaya düşüşle başlayarak 8,30’a kadar gerilemişti. Pazartesi günü gerçekleştirilen NATO tepesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında 8,47 düzeyine gelen dolar kuru birinci süreçlerde 8,48 civarında bulunuyor.

Türk lirası geçen hafta dolar karşısında en fazla kıymet kazanan gelişen ülke para ünitesi olmuştu.

Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CDS) 376 baz puan civarında bulunurken 2 yıl vadeli gösterge tahvil faizi yüzde 18,16 düzeyinde seyrediyor.

2282181 8767fa365cba41d4675c2015ea635346

“S-400’de daha evvelki fikrimiz ne ise Biden’a onu söz ettim”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Lideri Joe Biden ortasında uzun vakittir beklenen görüşme, Türkiye’nin S-400 konusundaki duruşunu değiştirmedi.

Erdoğan, görüşmede S-400’ler konusunda Türkiye’nin görüşlerini yinelediğini “S-400’de bizim fikrimiz daha evvel neyse tıpkı kanıyı sayın lidere söz ettim.” kelamlarıyla lisana getirdi.

Erdoğan ile Biden’ın günlerdir beklenen başbaşa görüşmesi yaklaşık 50 dakika sürdü. İkili görüşme sonrasında 25 dakika süren bir de heyetlerarası görüşme gerçekleştirildi. Görüşmenin akabinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Erdoğan, Biden’la faydalı ve samimi bir görüşme yaptıklarını belirtirken, “Türkiye-ABD münasebetlerinde çözülemeyecek hiçbir problem olmadığı, tam bilakis işbirliği alanlarımızın sorun başlıklarından daha geniş ve güçlü bir görünüm sergilediğini düşünüyoruz” dedi. Erdoğan, “Uzun yıllara dayalı bir dostluğumuzun bulunduğu Sayın Biden’la gündemimizde yer alan hususlarla ilgili kapsamlı görüş alışverişinde bulunduk” diye konuştu.

Erdoğan, S-400 konusunun görüşmede gündeme gelip gelmediği istikametindeki bir soruyu yanıtlarken, “Tabii ki burada yapılacak olan bu türlü bir görüşmede S-400’ün gündeme gelmemesi mümkün değil. Ancak S-400’de bizim niyetimiz daha evvel neyse tıpkı kanıyı sayın lidere tabir ettim. Bunun yanında F-35 konusunu da söz ettim. Savunma endüstrisiyle ilgili müşterek yapabileceğimiz adımlar nelerdir bunlar tabir ettim. Bundan sonraki süreçte de dışışleri, savunma bakanlarımız muhataplarıyla görüşmek suretiyle bu işi sağlama bağlayacaklar” değerlendirmesini yaptı. ABD’nin daha evvel Türkiye’nin Patriot talebini karşılamadığını yineleyen Erdoğan, “Biz de natürel o vakit S-400’ü almak durumunda kaldık. Bu türlü bir süreçten geliyoruz” diye ekledi.

Comments are closed.