Ultimate magazine theme for WordPress.

Dolar/TL haftaya yükselişle başladı

Fed’in şahin öngörüleri fiyatlamalara tesir etmeye devam ediyor.

Yeni haftanın birinci süreç gününde dolar paha kazanırken, dolar karşısında gelişmekte olan ülke para ünitelerinin gerilediği görüldü. Türk Lirası da yeni haftaya bedel kaybıyla başladı. Dolar/TL kuru birinci süreçlerde 8,78’in üzerini test etti.

Türkiye’nin risk primi 389 baz puandan süreç görürken, gösterge tahvil faizi ise yüzde 19’un üzerinde.

Fed’in makas değişimi

Global piyasalardan Türk Lirası’na yansıyan tesirin temelinde Fed’in makas değişimine ait fiyatlamaların güçlü tesiri izlendi. Haziran toplantısında Fed yetkililerinin projeksiyonları 2023 sonuna kadar en az iki faiz artışına işaret etti.

Son olarak St. Louis Fed Lideri James Bullard’dan gelen açıklamalar da Fed’in şahinleşmesi istikametindeki fiyatlamaları destekledi.

Bullard, ABD iktisadının açılmasıyla düzgün bir yıl beklediklerini ve enflasyonun beklentilerden süratli arttığını belirterek, “Ben Fed’in biraz daha şahin duruşa yönelmesi doğal bir durum” sözlerini kullandı.

CNBC’ye konuşan Bullard, “Komite, son altı aydaki yükselişe (enflasyon) şaşırdı. Aralık 2020 ekonomik beklentiler özetine (SEP) bakarsanız, 2021’de yüzde 4 gerçek GSYİH büyümesi öngörüyorduk. Artık yüzde 7 diyoruz” dedi.

Varlık alımlarının azaltılmasına değinen Bullard, “Başkan geride bıraktığımız toplantıda tartışmayı resmen başlattı” dedi ve yetkililerin bu mevzuyu artık daha derinlemesine tartışma bahtına sahip olacağına işaret etti.

TCMB metninde sıkı duruş vurgusu

Global cephede bu gelişmeler yaşanırken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Haziran toplantısında ise metne sıkı duruş vurgusu eklendi.

Beklendiği üzere siyaset faizini yüzde 19 düzeyinde sabit tutan TCMB karar metninde sıkı duruş vurgusu yaptı. Metinde mevzuyla ilgili olarak “Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek düzeyler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu kestirim patikasındaki bariz düşüş sağlanana kadar para siyasetindeki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir.” sözleri yer aldı.

Bir evvelki karar metninde ilgili kısımda ‘mevcut duruş’ sözü kullanılmıştı. Böylece son karar metnine ‘sıkı’ ve ‘kararlılıkla’ sözlerinin eklendiği görüldü.

Comments are closed.