Ultimate magazine theme for WordPress.

Dolar/TL faiz kararı sonrası yatay

Haftaya 8,39 civarında başlayan Dolar/TL , Fed’in değişen enflasyon beklentileri ve 2023 faiz patikası sonrasında yüzde 1’e yakın yükselişle 8,63 düzeyinde bulunuyor.

Fed’in yayımladığı kestirimlerde 2023 yılında iki adet faiz artırımı yapılması planlanırken önümüzdeki üç yıl için enflasyon beklentileri üst taraflı güncellendi. Bu türlü bir faiz artırımı takvimi ise sürecin piyasadaki bir çok aktörün beklediğinden daha erken başlayacağına işaret ediyor.

Fed açıklamaları sonrasında Brezilya reali hariç tüm gelişen ülke para üniteleri hafta başına nazaran kıymet kaybederken Türk lirası perşembe günü itibariyle hafta başından bu yana en fazla paha kaybeden gelişen ülke para ünitesi oldu. Türk lirası geçen hafta ise en fazla bedel kazanan gelişen ülke para ünitesi olmuştu.

2282488 1ff0d59184f899c5f01530bc84e002ba

Hafta başından bu yana yatay bir seyir izleyen 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi neredeyse 9 baz puana yakın yükselerek yüzde 1,55 düzeyine ulaşırken Bloomberg Dolar Spot Endeksi de 1.123 düzeyinden 1.140’a fırladı.

Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CDS) 389 baz puan civarında seyrederken 2 yıllık gösterge tahvil faizi yüzde yüzde 18,40 düzeyinde bulunuyor.

Fed 2023 sonuna kadar iki faiz artışı öngördü

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Haziran ayı toplantısının akabinde beklentilere paralel olarak federal fonlama faizini değiştirmeyerek oy birliği ile yüzde 0-0.25 aralığında sabit bıraktı.

Fed yetkilileri faizi sabit tuttu lakin 2023’ün sonuna kadar iki artış beklediklerinin sinyalini verdi ve iktisat toparlanırken yükseliş tarihini öne çekti ve İstihdam ve enflasyonda değerli ilerleme kaydedilene kadar aylık 120 milyar dolarlık varlık alımlarına devam etme kelamı verdi.

2282488 cc3d10d14c67d8888b868d10e45954c2

Federal Açık Piyasa Komitesi, iki günlük siyaset toplantısının akabinde yayımladığı bildiride aşılarda kaydedilen ilerlemenin ABD’de Kovid-19’un yayılmasını azalttığını belirtirken “Bu ilerleme ve güçlü siyaset dayanağı ile ekonomik faaliyet ve istihdam göstergeleri güçlendi” tabirleri kullanıldı. Fed, zarurî rezervler harici rezervler üzerindeki faizi ise yüzde 0.10’dan yüzde 0.15’e yükseltti.

Enflasyon göstergelerinde beklenti üst istikametli revize edildi

Fed’in enflasyon için dikkate aldığı temel gösterge PCE enflasyon beklentisi de 2021 için üst revize edildi. Projeksiyonlara nazaran Mart ayında yüzde 2,4 olarak öngörülen 2021 PCE enflasyon, son projeksiyonlarda yüzde 3,4 olarak kaydedildi.

2022 için bu dataya ait beklenti yüzde 2’den yüzde 2,1’e; 2023 için ise yüzde 2,1’den yüzde 2,2’ye yükseltildi. Çekirdek PCE enflasyon verisi içinde Fed 2021 beklentisini yüzde 2,2’den yüzde 3’e revize etti.

Merkez Bankası Haziran’ı da pas geçti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) siyaset faizini yüzde 19 düzeyinde sabit tuttu.

Karar metninde şu tabirler kullanıldı:

Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünya genelinde aşılamanın hızlanması global iktisatta toparlanma sürecini desteklemektedir. Bununla birlikte, emtia fiyatlarındaki artış eğilimi, birtakım kesimlerdeki arz kısıtları ve nakliyat maliyetlerindeki artış milletlerarası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır. Yükselen global enflasyon ve enflasyon beklentilerinin memleketler arası finansal piyasalar üzerindeki tesirleri ehemmiyetini korumaktadır.

Yurt içi iktisadi faaliyet güçlü seyretmektedir. İkinci çeyrekte, salgın kısıtlamalarına ve finansal şartlardaki sıkılaşmaya bağlı olarak iç talep bir ölçü ivme kaybederken, dış talep gücünü korumaktadır. Aşılamanın toplumun geneline yayılarak hızlanması salgından olumsuz etkilenen hizmetler ve turizm kesimlerinin canlanmasına ve iktisadi faaliyetin daha istikrarlı bir bileşimle sürdürülmesine imkan tanımaktadır. Gerçekleştirilen nakdî sıkılaştırmanın tesiriyle krediler ölçülü bir seyir izlemektedir. Bununla birlikte, kredilerin seyri ve kompozisyonu makroekonomik istikrar açısından yakından takip edilmektedir. Emtia fiyatlarındaki yükselişe rağmen, ihracattaki güçlü artış eğilimi, kredilerdeki yavaşlama, altın ithalatındaki besbelli gerileme ve aşılamadaki kuvvetli ivmenin turizm faaliyetlerini canlandırmasının cari süreçler istikrarında başlayan güzelleşmeyi hızlandırması beklenmektedir.

Son periyotta ithalat fiyatları kaynaklı maliyet ögelerinin yanı sıra, talep şartları, kimi kesimlerdeki arz kısıtları ve enflasyon beklentilerindeki yüksek düzeyler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Öbür taraftan, nakdî sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı tesirleri gözlenmeye başlamıştır. Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek düzeyler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu varsayım patikasındaki besbelli düşüş sağlanana kadar para siyasetindeki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Bu doğrultuda Heyet, siyaset faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir.

TCMB, fiyat istikrarı temel emeli doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 maksadına ulaşıncaya kadar siyaset faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi koruma edecek biçimde, enflasyonun üzerinde bir seviyede oluşturulmaya devam edilecektir.

Fiyatlar genel seviyesinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, zıt para ikamesinin başlaması, Döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylece, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir biçimde devamı için uygun taban oluşacaktır.

Comments are closed.