Ultimate magazine theme for WordPress.

Dolar, Powell’ın Kongre’deki sunumu öncesinde yükseldi

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Dolar, evvelki seansta elde ettiği getirilerin bir kısmını kaybettikten sonra stabilize oldu. Yatırımcılar Fed Lideri Jerome Powell’ın sunumunu bekliyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 92,002 oldu.

USD/JPY %0,1 artışla 110.,4, EUR/USD %0,1 azalarak 1,1904 olurken GBP/USD %0,2 kayıpla 1,3906’dan süreç gördü. AUD/USD %0,3 düşüşle 0,7514’e geriledi.

Fed’in, faiz artışı kestirimlerinin başlangıç noktasını öne çektiği Çarşamba gününden beri dolar oldukça artış yaşadı. Faiz artışı beklentisi, beklenenden bir yıl evvel 2023 yılına çekilirken büyük tahvil alım programını azaltacağı tarihi tartışmaya da başladı.

Geçen hafta dolar endeksi %1,9 artış göstererek Mart 2000’den beri gördüğü en büyük haftalık artışı yaşadı ve yatırımcıların bu yararların bir kısmını nakde dönüştürmesi muhtemelen anlaşılır bir durum oldu.

Fed yetkilileri kanılarını açıklama sürecine girdi bile: New York Fed lideri John Williams, Pazartesi günü güvercin bir tavır sergileyerek merkez bankasının takviyesini çekmesi için iktisatta daha çok ilerleme gerektiğini söyledi.

Bununla birlikte Dallas Fed Lideri Robert Kaplan ve St. Louis Fed Lideri James Bullard da dahil öteki isimler, merkez bankasında yaşanan genel ton değişimi ile uyumlu bir tavır alarak devam eden tahvil alımlarını azaltmak için tartışmaya başlama davetinde bulundular.

Fed Lideri Powell, ABD’li milletvekilleri önünde yapacağı sunum için Capitol Hill’e geçecek ve salgın sırasında iktisada verdiği takviye üzerine konuşacak. Fiyatlarda görülen son artışın süreksiz olacağı konusundaki direnci düşünüldüğünde Fed’in yeni enflasyon kaygıları üzerine soru geleceği kesin. Pazartesi günü yayınlanan hazır metin, genel olarak Powell’ın geçen hafta basın toplantısında söylediklerini yansıtıyor.

ING analistleri “Fed’in şahin dönüşü ile pek çok kişi, bankanın geçen yıl Eylül ayında benimsediği yeni ‘Ortalama Enflasyon Hedefi’ stratejisinin, enflasyonla ilgili tasaya dair birinci işaretin verileceği kılavuzda bir kenara bırakılıp bırakılmayacağını merak ediyor” dedi.

Comments are closed.