Ultimate magazine theme for WordPress.

Dolar, Fed’in 2023’te faiz artırımına işaret etmesiyle yükseldi

Muharrir: Peter Nurse

Investing.com – Perşembe günü dolar yükselerek yaklaşık iki aydır görmediği düzeylere yükseldi. Fed, faiz artırımı için tarihi 2023’e çekerek şahin bir dönüşle piyasaları şaşırttı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 artışla 91,418’e yükseldi. Öncesinde ise %1 artış yaşayarak geçen yılın Mart ayından beri gördüğü en büyük artışı yaşadı.

USD/JPY %0,1 yükselişle 110,75’e ulaşırken EUR/USD paritesi Nisan 2020’den beri gördüğü en büyük düşüşü yaşadıktan sonra %0,1 puan daha gerileyerek 1,1986’ya düştü. GBP/USD ikilisi 7 Mayıs’tan beri gördüğü en düşük düzeyin biraz üzerinde kalarak 1,3987’de sakin seyretti ve AUD/USD %0,1 artarak 0,7616’dan süreç gördü.

ABD Fed Çarşamba günü iki günlük siyaset toplantısını sonuca bağladı ve mevcut faiz oranlarını ve aylık tahvil alımlarını koruyarak kimseyi şaşırtmadı.

Lakin temel şok, 18 siyasetçiden 11’inin 2023 yılında, beklenenden bir yıl evvel 25 bp’lik iki faiz artışı planladığını söylediği vakit yaşandı. Bu, bu isimlerin hiçbiri faiz artışı düşünmemesinden ötürü evvelki toplantıya nazaran büyük bir değişiklik.

Enflasyon artıp iktisat salgından süratle toparlanırken piyasa Fed’in, büyük tahvil alım programını ne vakit dizginleyeceğini tartışmasını bekliyordu. Fakat bu şahin dönüş şaşırttı.

10 yıllık Hazine getirisi, Çarşamba günü %1,4820 puandan %1,5940’a kadar yükseldikten sonra %1,581’den süreç gördü.

GAIN Capital’de Global Piyasa Araştırması Müdürü Matthew Weller, “dünyanın kelamda ‘en akıllık piyasası’ faiz oranlarında daha süratli ve daha sert bir yükseliş beklerken bu toplantının tesiri, önümüzdeki günlerde ve haftalarda tüm piyasaları yönlendirmeye devam edebilir” dedi.

Doların yükselişine karşı koyabilen tek majör döviz Yeni Zelanda doları oldu. NZD/USD %0,4 artışla 0,7076’ya yükseldi. Ülkenin GSYH’si, birinci çeyrekte %1,6 artış gösterdi.

Bu oran %0,5 beklentisinin oldukça üzerinde oldu. Gelişen gayrimenkul piyasası, iktisadın ülke hudutlarının kapalı olmasından ötürü çöken turizm dalının üstesinden gelmesine yardımcı oldu.

Öte yandan Brezilya merkez bankasının, artan enflasyonla uğraş etmek için gösterge faizini 75 puan artırarak %4,25’e çıkarmasının akabinde USD/BRL ikilisi 5,0556’da değişmedi.

Merkez bankası toplantıları gürül gürül devam ediyor: Perşembe günü İsviçre Merkez Bankası, Norges Bank ve Türkiye merkez bankası toplantıları olacak.

SNB’nin, enflasyonun sorun yaratmaması ile birlikte gösterge faizini dünya genelinde en düşük düzey olan %-0,75 puanda tutması mümkün. Norveç merkez bankası mevduat faizini sıfırda tutabilir lakin ülkedeki üretimin salgın öncesi düzeylere yaklaşması nedeniyle bir faiz artışı gerçekleşebilir. Türkiye’de de değişim kararı beklenmiyor.

Comments are closed.