Ultimate magazine theme for WordPress.

Dolar, Fed açıklaması öncesinde bir ayın yüksek düzeyinden geri çekildi

Muharrir: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Çarşamba günü düşüş yaşadı fakat bir ayın yükseğine yakın seyretmeye devam etti. Yatırımcılar, ABD enflasyonunda yaşanan son artışı takiben Fed’in son bildirisini bekliyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1’e yakın düşüş yaşayarak 90,468 oldu. Salı günü 90,677 ile bir ayın yükseğini görmüştü.

USD/JPY 110,06 puanda büyük oranda değişmedi ve bu ayın başında gördüğü iki ayın yükseği 110,325 yakınında seyretti. GBP/USD %0,1 artışla 1,4087’ye yükselirken EUR/USD paritesi 1,2128’den süreç gördü. AUD/USD %0,2 yükselişle 0,7698’den alıcılandı.

ABD Fed’in iki günlük siyaset toplantısı Çarşamba günü bitiyor. İki günlük toplantının faiz oranları ve aylık tahvil alımları konusunda karar değişikliği ile sonuçlanmayacağı beklense de ülke iktisadının sağlam bir toparlanma göstermesiyle birlikte keskin bir formda yükselen enflasyon etrafı, yatırımcıları germeye devam ediyor üzere görünüyor.

ING analistleri, “Fed’in politikayı değiştirmeden bırakması ve azaltım konuşmalarını yeniden ikinci plana atması bekleniyor. Tekrar de piyasalar, Fed’in, enflasyonun düşündüğü üzere süreksiz olmayabileceğini kabullenip kabullenmeyeceğine dair ipuçları için bekliyor olacak” dedi.

Bu enflasyonist baskılara dair yeni bir gösterge Salı günü geldi. TÜFE 2008’den beri gördüğü en yüksek düzeylere çıktıktan bir hafta sonra toptan satış enflasyonu rekor düzeylere yükseldi.

Bir dereceye kadar bu sayıları dengeleyen öge, Mayıs ayının perakende satışları oldu. Beklenenden daha zayıf gelen satışlar, Nisan raporu yüksek revize edilmiş olsa da iktisadın bel kemiği olan tüketici harcamalarındaki zayıflığa işaret etti.

Bununla birlikte Fed’in şahin olacağına ait telaşlar olsa da döviz piyasasındaki hareketler hudutlu oldu, bu da pek çok kişinin, para siyasetinde değişiklik yapmadan evvel Fed’in net işaretler vereceği kelamına hala inandığını gösterdi.

Stifel analistlerine nazaran Federal Açık Piyasa Süreçleri Komitesi (FOMC), “azaltım konuşmasına başlamadan evvel piyasaya çokça bildirimde bulunacağına ve ayrıyeten azaltıma yönelik niyetlerini resmen duyurmadan evvel oldukça ikaz sunacağına işaret etti, ki bu sürecin kendisi hayli vakit alacak.”

Bir Reuters anketine katılan ekonomistlerin yaklaşık %60’ı, önümüzdeki çeyrekte tahvil azaltım duyurusu bekliyor.

Fed açıklaması öncesinde piyasaların gözü, Mayıs ayı konut başlangıçları ve inşaat müsaadeleri ile ABD konut piyasasında olacak.

Öte yandan USD/BRL, Brezilya merkez bankasının son toplantısı öncesinde hafif düşüşle 5,0426’ya geriledi. Merkez bankasının, çok yüksek enflasyonla başa çıkmakta zorlanırken gösterge faiz oranını 75 baz puan artırarak bu sefer %4,25’e yükseltmesi bekleniyor.

Merkez bankası lideri Roberto Campos Neto, geçen hafta yaptığı açıklamada siyasetçilerin bankanın enflasyon gayelerini karşılamaya “%100 kararlı” olduğunu söyledi. Bu yılki gaye, her iki istikamette de 1,5 puanlık bir yanılgı hissesi ile %3,75 ve gelecek yıl da tıpkı hareket serbestisi ile %3,50.

Geçen haftaki datalar, aylık enflasyonun Mayıs ayı için 25 yılın yükseğinde ve yıllık oranın, 2016’dan beri birinci defa %8 üzerinde olduğunu gösterdi.

Comments are closed.