Ultimate magazine theme for WordPress.

Dolar düşüşte, Fed toplantısı öncesi volatilite sonlu

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Salı günü dolar düşüş yaşadı lakin Fed’in iki günlük toplantısı öncesinde yüksek düzeylerin çok az altına indi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 90,442’ye geriledi lakin yeniden de son aralığın üst sonuna yakın kaldı.

USD/JPY 110,09’a inerken GBP/USD 1,4112’de sakin kaldı ve EUR/USD %0,1 yükselişle 1,2127’ye ulaştı. Geçen hafta bir ayın düşük düzeyi olan 1,2093’ü görmüştü. Avustralya Merkez Bankası’nın tutanakları paylaşması ile AUD/USD 0,7711’de sakin seyretti.

ABD Fed Salı günü iki günlük siyaset toplantısına başlıyor. Toplantı, ülke iktisadı, kademeli olarak açılırken güçlü bir güzelleşme gösterdikçe enflasyonda büyük artışların yaşandığı bir atmosferde gerçekleşecek.

Lider Jerome Powell öncülüğündeki fed yetkilileri, bu enflasyon baskıların süreksiz olacağını ve ultra genişlemeci para siyasetlerinin bir müddet daha uygulanacağını tekraren tekrarladı. Lakin dolar karşısında çok yüklenen durumlarla birlikte yatırımcılar, tahvil alımını azaltma konusunda muhtemel bir tartışma ile tondaki rastgele bir değişime karşı temkinli.

ING analistleri, “yaz periyodu öncesindeki son büyük olay Fed toplantısı ve önümüzdeki haftalarda piyasanın hissiyatını belirleyecek muhtemelen. Temkinliliğin hâkim olacağını ve doların nihayetinde bir ölçü takviye kaybedebileceğini bekliyoruz” dedi.

Çarşamba günkü açıklama ve basın toplantısı öncesinde piyasalar, ABD’nin Mayıs ayı perakende satışlar ve ÜFE dataları ile birlikte NY Empire State imalat anketini bekliyor olacak. Fed yetkilileri kararlarını verirken bu bilgileri kullanacak.

Reuters’in bir anketine katılan ekonomistlerin yaklaşık %60’ı, önümüzdeki çeyrek periyotta azaltma konusunda duyuru bekliyor.

Öte yandan USD/TRY %0,1 artışla 8,4665’e ulaştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’dan aldığı S-400 füze savunma sistemi konusundaki tavrının değişmeyeceğini söyledikten sonra Türk lirası dolar karşısında kaybını artırdı.

Erdoğan, Pazartesi günü Brüksel’deki NATO doruğunda Lider Joe Biden ile görüştükten çabucak sonra gelen açıklamalar, iki ülke ortasındaki bağları gerginleştiren değerli bir problemde ilerleme olacağı umutlarını boşa çıkardı.

Comments are closed.