usta kredi

Dolar düşüş yaşadı, ilgi enflasyon datalarında

Muharrir: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Cuma günü düşüş yaşadı. Yatırımcılar, Fed’in gelecek siyasetiyle ilgili ipuçları için temkinli bir halde enflasyon bilgilerini bekliyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüş yaşayarak 91,763 puana geriledi fakat Mayıs ayında gördüğü 90 altı düzeylerin hayli üzerinde süreç görmeye devam etti.

USD/JPY 110,88 puanda sakin kaldı, EUR/USD %0,1 artışla 1,1939’a ulaştı ve AUD/USD %0,1 yükselerek 0,7591’den süreç gördü.

Fed, faiz artırımı için medyan iddialarını öne çektikten sonra dolar şaşırtan biçimde yükseldi fakat gerisinden Lider Jerome Powell’ın yaptığı açıklamalar, merkez bankasının genişlemeci para siyasetlerini erken bir vakitte sonlandırmasından korkan piyasayı sakinleştirdi. Powell, enflasyon baskılarının hala süreksiz olduğuna inandığını söyledi.

Koalisyonun birden fazla Powell’ın fikirlerini paylaşsa da Fed içerisinde iki kutup oluşmuş üzere görünüyor. New York Fed Lideri John Williams Perşembe günkü açıklamasında enflasyonun gelecek yıl %2 amacına yanlışsız tekrar düşeceğini düşündüğünü söyledi. Cleveland Lideri Loretta Mester ve Boston Fed Lideri Eric Rosengren de yapacakları konuşmalarla haftayı bitirecek.

İlginin birden fazla çekirdek ferdî tüketim harcamaları endeksinde olabilir. Bu, Fed’in favori enflasyon ölçümü olarak görülüyor ve Mayıs ayında yıllık %3,4 artış göstermesi bekleniyor. Bir evvelki ay %3,1 büyüme kaydedilmişti.

Öte yandan İngiltere Bankası, para siyasetini değiştirmeyip iktisat için yapılan kestirimlerde ilerleme olmasına karşın “vaktinden evvel sıkılaşma” konusunda uyardıktan sonra zayıflayan GBP/USD, ufak artışlarla 1,3928’e yükseldi.

ING analistleri, “BoE’nin son açıklaması beklenenden daha optimist lakin faiz artırımının zamanlamasına ait kıymetli hiçbir ipucu vermiyor” dedi. “Enflasyon baskılarının 2022 ortalarına hakikat yatışacağı varsayımı üzerine birinci faiz artışını hala 2023’ün başlarında bekliyoruz.”

BoE, seansın ilerleyen saatlerinde Çeyrek Devirlik Bülten’ini paylaşacak.

Bunlara ek olarak Meksika Merkez Bankası, 2018’den bu yana birinci sefer faiz artışı yaparak şaşırttıktan sonra iki yılın düşük düzeyini gören USD/MXN paritesi, %0,2 artışla 19,884’e ulaştı.

Comments are closed.