Ultimate magazine theme for WordPress.

Dolar büyük oranda sakin, Fed toplantısı yaklaşıyor

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Fed toplantısı öncesinde yatırımcıların temkinli olması ile dolar Pazartesi günü büyük oranda değişmedi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, geçen hafta %0,5 artış yaşadıktan sonra hafif düşüşle 90,483 puana geriledi.

USD/JPY %0,1 artarak 109,76’ya yükselirken GBP/USD %0,1 yükselerek 1,4112’ye ulaştı. EUR/USD paritesi evvelki seansta 1,2093 ile bir ayın düşük düzeyine dokunduktan sonra 1,2104’e geriledi. Riske hassas AUD/USD ise %0,1 yükselerek 0,7711 oldu.

Geçen hafta ABD TÜFE’nin Mayıs ayında yıllık %5,0 yükselmesi ile Fed’in, ultra genişlemeci para siyasetlerini beklenenden daha kısa müddet içinde sıkılaştırması gerekeceğine dair kaygılar artarken Amerikan doları artış yaşadı.

Bununla birlikte artışlar sonlu kaldı. Piyasadaki pek çok kişi, enflasyonun süreksiz olacağını söyleyen siyasetçilerin tekrarladıkları kelamlara inanmış görünüyor.

Nordea analistleri “Fed muhtemelen enflasyon maksadının bir ölçü aşılması konusunu tartışmak zorunda kalacak lakin tekrar de piyasa enflasyon görünümüne yönelik büyük istikametli sürprizleri bir kenara atıyor üzere görünüyor. Fed, Haziran ayındaki daima baskıya ikna olmayacak” dedi.

Lakin geçen ay istihdamda, ekonomist beklentilerinin altında olan 559.000 artış yaşandığını gördükten sonra merkez bankası bu hafta aksiyon almayabilirken Fed yetkilileri, varlık alım programının azaltılacağı vakte ait ipuçları vermeye yakın olabilir.

Bloomberg’in bir anketine nazaran insanların yaklaşık %40’ı, Fed’in, halihazırda aylık 120 milyar dolar olan tahvil alımlarını azaltmak için birinci adımı, Lider Jerome Powell’ın Wyoming Jackson Hole’de politik bir aktifliğe mesken sahipliği yapacağı Ağustos ayı sonlarında atmasını bekliyor. Başka %24’ü ise bir sonraki ay gerçekleşmesini bekliyor.

Öte yandan Rusya merkez bankası, Cuma günü ana faizleri 50 bp artırarak %5,5’e çıkarmış olsa da USD/RUB %0,4 artışla 72,0205’e yükseldi.

Yönetici Elvira Nabiullina, şuranın 75 yahut 100 bp üzere daha da yüksek artışları kıymetlendirmiş olduğunu ve sonraki artırımın muhtemelen 23 Temmuz toplantısında yapılacağını söyledi.

Merkez bankasının ana sorumluluk alanı olan yıllık tüketici enflasyonu, Mayıs ayında %6’ya yükselerek temel faizin %10 olduğu 2016 Ekim ayından bu yana görmediği bir düzeye ulaştı.

USD/TRY %0,1 artışla 8,3885’ten alıcılandı. Pazar günkü habere nazaran Türkiye, Çin ile 3,6 milyar dolarlık yeni bir swap mutabakatı imzalayarak mevcut mutabakatlarını 6 milyar dolara çıkarmış oldu.

Türkiye’nin en büyük ticari ortaklarından biri ile yapılan bu mutabakat, ülkenin lokal para ile ticareti artırmasına ve dolar kullanımını önlemesine imkân sağlayarak merkez bankası rezervlerini destekleyecek.

Comments are closed.