Ultimate magazine theme for WordPress.

Çin’den artan emtia fiyatları için birinci adım

Çin, emtia fiyatlarını düşürmek ve spekülasyonu azaltmak için planladığı kampanyada birinci adımı attı.

Bloomberg News’in haberine nazaran, devlete ilişkin şirketlere yurtdışındaki emtia piyasalarına olan maruziyetlerini ve risklerini denetim altına almaları söylendi. Şirketlerin vadeli durumlarını devlete ilişkin şirketleri denetleyen Sasac’a bildirmeleri istendi.

Öte yandan Ulusal Besin ve Stratejik Rezerv Yönetimi bakır, alüminyum ve çinko üzere metal stoklarını yakında piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Stokların fabrikalara ve üreticilere farklı partiler halinde gönderilmesi bekleniyor.

Londra ve Şangay piyasalarında metal fiyatları düşerken Çin ve Hong Kong’daki metal şirketlerinin de paylarında düşüş yaşandı. Avustralya’da metal ve madencilik alt endeksi son bir aydaki en büyük kaybını yaşarken Avrupa’daki gibisi paylarda de düşüş yaşandı.

Shanghai Dongwu Jiuying Investment Emtia Analisti Jia Zheng, “Çin’in yıllardır piyasaya rezerv sürdüğünü görmemiştik. Bu kısa vadede arzı artırarak piyasaları aşağı taraflı etkileyecektir” dedi.

Artan emtia fiyatları, Çin’in fabrikaların bu artışları müşteriye yansıtmaya başlayabileceklerine dair telaşlarını artırmıştı.

Comments are closed.