Ultimate magazine theme for WordPress.

Borsada günün birinci yarısı satıcılı geçiyor

Investing.com –  Hafta ortasında global piyasalarda gözler TSİ 21.00’de açıklanacak FOMC faiz kararı ile çabucak sonrasında yapılacak basın açıklamasına çevrildi. Daha evvelki toplantılarda enflasyonun yıl içindeki yükselişini huzursuz bir düzey olarak görmediklerini açıklayan komite üyeleri, varlık alımlarının azaltılması için şimdi keskin bir belirtinin de olmadığını söylemişlerdi.

Enflasyonun Mayıs’ta %5’e çıkarak Ağustos 2008 sonrası en yüksek seviyeyi görmesi piyasalarda da tepenin görüldüğü beklentisini kuvvetlendirdi ve Fed’in mevcut genişlemeci para siyasetinde ani bir değişiklik olmayacağı fikri risk iştahını artırdı.

Endekslerdeki yükselişte pay ayrımları dikkat çekiyor, global piyasalarda bu hafta sıhhat ve teknoloji payları bu hafta gerilerken havacılık bölümü ise yükselişte.

Yurt içinde bu hafta başındaki yükseliş yerini düşüşe bıraktı. BİST 100 Endeksi 1.368 puan ile hafta başında en yüksek seviyeyi görmesinin akabinde dün 1.432 puana kadar geriledi ve günü %0,80 düşüşle 1.442 puandan kapattı. Hafta ortasına yatay başlayan endeks, günün birinci yarısında en düşük 1.436 puanı en yüksek 1.44 puanı gördü. Endekste birinci değerli direnç olarak görülen 1.470 puan düzeyi aşılamazken 1.400 puan tabanı ise en yakın takviye olarak izleniyor.

Bu hafta düşüşte yaşayan BİST Bankalar bugün 1.230 puan yakınında süreç görürken öncü endekslerden günün birinci yarısında en çok düşüş BİST Turizm, BİST Leasing ve Faktöring ve BİST Metal Eserleri & Makinelerde yaşanıyor.

Paylar bazında ise bugün payları süreçlere süreksiz olarak kapatılan Bagfaş Bandırma Gübre Fabrikaları A.Ş. BAGFS bugün sürece açılmasının akabinde bugün sert düşüş yaşıyor. Paylardaki düşüşe öncülük enden Aralık ayı sonrası en düşük düzeylerden süreç görüyor.

Bugün günün birinci yarısında Bera Holding A.Ş. BERA, Merit Turizm Yatırım ve İşletme A.Ş. MERIT, Taze Kuru Besin Sanayi ve Ticaret A.Ş. TKURU ve Ütopya Turizm İnşaat İşletmecilik A.Ş. UTPYA en çok düşen paylar olurken Uzertaş Boya Sanayi Ticaret ve Yatırım A.Ş. UZERB, Euro Kapital Yatırım İştiraki A.Ş. EUKYO, Gediz Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. GEDZA ve Umpaş Holding A.Ş. UMPAS ise en çok yükselen paylar olarak öne çıkıyor.

Müellif: Deniz Engin

Comments are closed.