Ultimate magazine theme for WordPress.

BIST 100, yüzde 0,78 düşüşle 1.431 puandan kapandı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 0,78 paha kaybederek günü 1.431,31 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 11,25 puan azalırken, toplam süreç hacmi 12,4 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,38, holding endeksi yüzde 1,51 kıymet kaybetti. Bölüm endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 4,26 ile spor, en çok kaybettiren ise yüzde 2,89 ile turizm oldu.

Bu akşam ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz kararı ve Fed Lideri Jerome Powell’ın yapacağı açıklamalar piyasaların odak noktasında bulunurken Fed’in yüzde 0-0,25 aralığında bulunan siyaset faizinde ve varlık alım programında değişikliğe gitmesi beklenmeklenmiyor. Powell’ın iş gücü piyasasındaki güzelleşme ve enflasyondaki yükseliş eğilimini nasıl yorumlayacağı ve bilhassa varlık alımlarının ne kadar devam edeceğine ait vereceği ipuçlarının, piyasaların istikameti üzerinde belirleyici olması öngörülüyor.

Yarın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Siyaseti Heyeti toplantısında açıklayacağı faiz kararı, yurt dışında ise Euro Bölgesinde enflasyon ve ABD’de haftalık işsizlik müracaatları takip edilecek.

Comments are closed.