Ultimate magazine theme for WordPress.

Bakır 2 ayın en düşük düzeyini gördü

Bakır fiyatları, Fed’in şahin iletileri ve Çin’in emtia fiyatlarını düşürmeye yönelik tedbirleriyle birlikte 2 ayın en düşük düzeyine geriledi.

St. Louis Fed Lideri James Bullard, cuma günü yaptığı bir açıklamada enflasyon riskinin gelecek yıl daha yüksek faiz oranlarına neden olabileceği konusunda ihtarda bulunmuştu. Çin ise fiyatları düşürmek için devletin emtia stoklarını kullanacağını söylemiş ve spekülatif alım-satımları engellemek için bir dizi tedbir almıştı.

2282776 409dcdfc8e5c34e78ffa08092e0828c2

Londra’daki bakır stokları cuma günü sekiz ayın en yüksek düzeyine ulaşırken Londra Metal Borsası’ndaki bakır siparişleri pazartesi günü yüzde 56 düşüş kaydederek 2011’den bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Commerzbank Analisti Daniel Briesemann, mevzuyla ilgili “Metal fiyatları son vakitlerde bir çok darbe yedi. Ay başından bu yana Londra Metal Borsasına durmaksızın bakır sevkiyatı yapılıyor ve bu da arzın talepten fazla olduğuna işaret ediyor” dedi.

Bakır, pazartesi günü yüzde 1,5’e yakın düşüş kaydederek ton başına 9 bin 14 dolara gerilerken geçen hafta yüzde 9’a yakın paha kaybetmişti.

Comments are closed.