Ultimate magazine theme for WordPress.

Altında Yellen tesiri

Altın, ABD’de tarım dışı istihdam verisinin beklenenden düşük gelmesi ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın yorumlarından sonra haftaya düşüşle başladı. Gram altın ise global altın fiyatlarındaki düşüşe karşın Dolar/TL ’deki yükselişle geçen haftaki düzeylerini koruyor.

altinda yellen tesiri 0

ABD iktisadında tarım dışı istihdam artışı Mayıs ayında 559 bin oldu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi Mayıs ayında ülkede tarım dışı istihdam artışının 675 bin olması tarafındaydı. Altın fiyatları ise bilgi sonrasında yüzde 1’den fazla yükseldikten sonra hafif gerilemişti.

Yatırımcılar ise Yellen’ın teşvik paketi ve faizler ile ilgili yorumlarına odaklandı. Joe Biden’ın 4 trilyon dolarlık harcama paketinde ısrarcı olması gerektiğini belirten Yellen, biraz yüksek faiz oranlarının da âlâ olabileceğini söyledi.

Ons altın fiyatı

Arka arda dört haftayı yararla kapatan ons altın, Mayıs ayını da yüzde 7’den fazla yükselişle geçtikten sonra geçen hafta birinci kez haftayı kayıpla kapattı. Yeni haftaya yüzde 0,3 düşüşle başlayan ons altın, 1.886 dolar civarında süreç görüyor.

Gram altın fiyatı

Geçen hafta 520-529 TL’lik dar bir fiyat aralığında süreç gören gram altın, haftayı neredeyse yatay bir performansla tamamlamıştı. Gram altın, global altın fiyatlarının geçen hafta yüzde 0,6 düşmesine karşın dolar/TL’nin yüzde 1,23 yükselmesiyle düşüşü sınırlamıştı. Gram altın yeni haftaya 526 TL civarında başladı.

altinda yellen tesiri 2 pjyaRUdj

Comments are closed.