Ultimate magazine theme for WordPress.

Altında gözler ABD enflasyonunda

Altın fiyatları, yatırımcıların bu hafta açıklanacak ABD enflasyon verisine odaklanmasıyla karışık seyir izlerken gram altın ise Dolar/TL ’de bu hafta yaşanan düşüşe karşın global altın fiyatlarının pazartesi günü yükselmesiyle hafta başına nazaran yatay seyrediyor.

ABD’de varlık alımının azaltılması ve nakdî dayanağın yavaşça geri çekilmesine dair tartışmalar devam ederken açıklanacak olan enflasyon verisi bunun ne vakit başlayabileceğine dair daha fazla ipucu verecek.

altinda gozler abd enflasyonunda 0

Faizsiz bir varlık olan altın enflasyon ve faizin bir arada artmasıyla düşerken enflasyonun artıp faizin sabit kalmasıyla birlikte bu hareketten takviye bulabilir. Fed’in şu anki para siyasetine devam etmesi ve enflasyonun artması ise altın fiyatlarını üst taraflı destekleyecek değerli bir etken olacaktır.

Oanda Corp Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya, ise finansal piyasaların yaz sakinliği moduna geçtiğini ve bunun da altın fiyatlarını önümüzdeki birkaç ayda artırabileceğini belirtti.

Global vergi ve enflasyon kaygılarıyla yatırımcıların inançlı liman varlıklara olan talebi arttı

“Bu hafta açıklanacak enflasyon verisi üst istikametli fiyat baskısında değerli bir değişiklik yaratmasa bile bu Fed siyaset yapıcılarının fikrini değiştirmeyecektir” diyen Moya, global vergi ve enflasyon kaygılarıyla yatırımcıların inançlı liman varlıklara olan talebinin arttığını söyledi.

Ons altın fiyatı

Haftaya 1.890 dolar civarında başlayan ons altın, 1.882 dolara kadar geriledikten sonra tekrar 1.900 doların üzerini gördü. Salı gününe aşağı taraflı bir ivmeyle başlayan ons altın, 1.897 dolar civarında süreç görüyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın haftaya 525 TL civarında başladıkta sonra 521 TL düzeyine kadar gerilemişti. Sonrasında global altın fiyatlarındaki yükselişi takip eden gram altın salı günü 525 TL’den süreç görerek hafta başından bu yana yatay bir seyir izliyor.

altinda gozler abd enflasyonunda 2 5MgiIraG

Comments are closed.