Ultimate magazine theme for WordPress.

Alphabet payı, Google’ın reklam işine yönelik AB’nin açtığı yeni bir soruşturma ile düşüş yaşadı

Müellif: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Alphabet (NASDAQ:GOOGL) payları Salı günü piyasa öncesinde düşüş yaşadı. AB, bu kere şirketin Google ünitesinin reklam işine odaklanarak yeni bir antitröst soruşturması başlattı.

Avrupa Komitesi reklamcılar, yayımcılar ve öbür üçüncü partilerin kullanıcı kimliği ve davranışlarıyla ilgili datalara erişebilirliği üzerinde Google’ın uyguladığı kısıtlamalarını kıymetlendirecek.

Rekabet siyasetinden sorumlu Lider Yardımcısı Margrethe Vestager, “Google’ın, rakip online reklamcılık hizmetlerinin kelamda reklam teknolojisi kümesinde rekabet etmesini zorlaştırdığından endişeliyiz… Adil rekabete ahenk sağladıklarından emin olmak için Google’ın kullanıcı izleme siyasetlerini da değerlendireceğiz” dedi.

Bu, kullanıcı kapalılığını ihlal etmekten telif hakkı bilgilerinin yetkisiz kullanımına müsaade vermeye kadar uzanan çeşitli argümanlarla online deve karşı yürütülen bir dizi soruşturmanın sonuncusu.

Google’ın YouTube hizmetlerine nefes aldıran başka bir soruşturmada ise Avrupa Adalet Divanı, platformlar içeriği kaldırmak yahut erişimi kısıtlamak üzere süratli bir aksiyon almada başarısız olmadığı sürece online platformların yetkisiz içerik yükleyen kullanıcılardan sorumlu olmadığına karar verdi.

Comments are closed.