Ultimate magazine theme for WordPress.

ABD’de Enflasyon Dataları Beklenirken Dolar Yükseldi

Müellif: Peter Nurse
 
Investing.com – Tacirler geleceğe yönelik ipuçları için ABD enflasyon datalarını ve Avrupa Merkez Bankası’nın gerçekleştireceği toplantıyı beklerken temkinli süreçlere devam etti ve dolar bugün erken Avrupa süreçlerinde az ölçüde yükseliş kaydetti.
 
Doları başka altı dövizden oluşan bir sepete karşı ölçen Dolar Endeksi, %0,1’lik yükselişle 90,180 düzeyindeydi ve ruhsal eşik olan 90 düzeyi civarındaki dalgalanmasını sürdürüyordu.
 
EUR/USD bir evvelki seansta görülen 1,2218 düzeyindeki bir haftalık doruktan geriledi ve %0,1’lik düşüşle 1,2167’deydi. USD/JPY %0,1’lik düşüşle 109,55’e, GBP/USD %0,1’lik düşüşle 1,4112’ye, AUD/USD ise tekrar %0,1’lik düşüşle 0,7737’ye geriledi.
 
Hafta boyunca döviz piyasasında aktivite sonlu kaldı ve tacirler temkinli bir formda ABD Çalışma Bakanlığı’nın Mayıs ayı tüketici fiyatları bilgilerinin yayınlanmasını beklerken, majör dövizler büyük oranda aşikâr aralıklar içinde seyretti.
 
Geçen ay yayınlanan rapor, tüketici fiyatlarının Nisan ayında yaklaşık 12 yılın en büyük artışını kaydettiğini gösterdi ve bu durum, FED’in mevcut enflasyon baskılarının süreksiz olduğu ve bu yüzden mali teşviğin bir müddet daha devam etmesi gerektiği görüşünün sorgulanmasına yol açtı.
 
Son raporun tekrar güçlü bir artış göstermesi, yeni adımlar atması için merkez bankası üzerindeki baskıyı artıracaktır ve dolara yarar sağlayacak biçimde ABD Hazine tahvil faizlerinin yükselmesine yol açabilir.
 
Ekonomistler TÜFE‘nin Mayıs ayında %0,4 artmasını ve manşet figürde yıllık %4,6’lık bir tırmanışın görülmesini bekliyor. Daha oynak olan besin ve güç bölümlerindeki fiyat artışlarını içermeyen çekirdek figürün ayda %0,4, yılda %3,4 yükselmesi bekleniyor.
 
Nordea analistleri “enflasyonda yeni bir şokla karşı karşıya olmamız olası,” dedi ve çekirdek enflasyon raporunda gözlenmesi gereken iki ana bileşene, ikinci el arabalardaki ve mesken kiralarındaki fiyat artışlarına işaret etti.
 
“Eğer barınma kiraları bileşeni %2,5’e ulaşırsa (bunun önümüzdeki aylarda olası olduğunu düşünüyoruz) ve ikinci el arabada yıldan yıla %50’lik artış görülürse, çekirdek enflasyon %4’ün üzerine çıkabilir. Bu da açık bir biçimde, daha evvelki %3,4’lük konsensüsün üzerinde. Bu Mayıs ayı için bir risk senaryosu, lakin Haziran raporu için muhtemel görünüyor.”
 
Bugünkü öbür kıymetli bahis ise, Avrupa Merkez Bankası‘nın son siyaset kararı olacak. Yatırımcılar bankanın tahvil alım programında yakın tarihte bir yavaşlamaya yönelik olası ipuçlarını dikkatle takip edecek.
 
Nordea’ya nazaran, “Yönetim Kurulu hala bölünmüş durumda olsa da, düzgünleşme süreci şimdi sağlam bir yerde olmadığı için çoğunluğun tahvil alımlarını mevcut sürate yakın bir süratte devam ettirmeye yönelik bir kararı destekleme ihtimali yüksek.”
 
Kanada Merkez Bankası‘nın dün faiz oranını tarihi düşük düzeylerde bırakarak mevcut tahvil alım suratını sürdürme kararı vermesi sonrasında USD/CAD %0,1’lik artışla 1,2115’e ulaştı.
 
Acil durum teşviklerinde yeni bir azaltmaya yönelik beklentiler büyürken, bu atak odağı önümüzdeki ayda gerçekleştirilecek toplantıya kaydırdı.
 
Kanada Merkez Bankası Nisan ayında, faiz oranlarında beklenen bir artışa yönelik takvimini hızlandırıp tahvil alımlarını azaltarak, gelişmiş ekonomiler ortasında daha az genişlemeci bir siyasete gerçek kayan birinci merkez bankalarından biri olmuştu.

Comments are closed.