Ultimate magazine theme for WordPress.

ABD vadeli süreçleri yükseldi, Fed toplantısı hareketliliği sınırlıyor

Muharrir: Peter Nurse

Investing.com – ABD borsası Pazartesi günü rekor düzeylerin yakınında yüksek açılacak. Gözler Fed toplantısında.

Dow yalnızca 5 puan artarken S&P 500 3 ve Nasdaq 100 50 puan yükseldi.

Cuma günü üç majör endeks de yüksek kapattı. S&P 500 %0,2 artışla yeni rekor düzeye yükseldi. Dow %0,1’in çabucak altında bir artış yaşarken Nasdaq %0,4 yükseldi.

Fed’in iki günlük siyaset toplantısı öncesinde aktivite sonlu olacak. Merkez bankasının aksiyon alması beklenmiyor lakin yatırımcılar, bankanın, 120 milyar dolarlık aylık tahvil alımını ne vakit ve nasıl azaltacağı konusunda tartışmaya açık olup olmadıklarını görmek için Çarşamba günkü toplantı sonucuna odaklanacak.

Enflasyon şu an süratle yükselirken ABD’li patronlar, Fed lideri Jerome Powell’ın beklediği 2 milyonluk istihdamın yarısından azını sağlayabildi.

ING analistleri, “Fed azaltım konusunu tartışmaya bir nebze daha yaklaşmış olsa da piyasaları huzursuz edecek bir açıklama, yeni projeksiyon yahut basın toplantısı beklemiyoruz” dedi. “Sonuçta tüm piyasalar, Fed’in bu yıl Aralık ayında azaltıma başlayabileceği ve birinci faiz artırımının 2023 başında olabileceği kanısından hayli şad görünüyor.”

Kurumsal gelişmelerde: Novavax (NASDAQ:NVAX) Pazartesi günü yükseldi. İlaç üreticisi, ABD merkezli son kademe klinik deneylerinde, aşısının birçok varyant karşısında %90 üzerinde aktiflik gösterdiğini raporladı.

Tesla (NASDAQ:TSLA) da ilgi toplayacak. CEO Elon Musk, madencilerin makul düzeyde pak güç kullandığı onaylandığı takdirde şirketin Bitcoin süreçlerine tekrar başlayacağını tabir eden bir tweet attı.

Pazartesi günü ham petrol fiyatları yükselerek pek çok yılın yüksek düzeyleri yakınında süreç gördü. Artan aşılamalar sayesinde global seyahat olağanlaşmaya başlarken uygunlaşan talep görünümü yararlı oldu.

WTI %0,6 artışla 71,35 dolar oldu ve 2010’dan beri en yeterli seri olacak biçimde beşinci çeyreklik artışı yolunda ilerliyor. Brent %0,7 artarak 73,22 dolara yükseldi.

ABD’de günlük hava yolcuları, salgın başladığından beri birinci kere 2 milyonu aştı ve Kuzey Amerika ile Avrupa’nın birden fazla bölgesinde, karantina ve kısıtlamalar gevşetildikçe trafik de salgın öncesi düzeylere döndü.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %1,2 düşüşle 1.856,75 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,2121’den süreç gördü.

Comments are closed.