Ultimate magazine theme for WordPress.

ABD vadeli süreçleri büyük oranda sakin seyretti, Clover Health talep görüyor

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – ABD borsası Çarşamba günü büyük oranda değişmeden açılacak. ABD’nin enflasyon dataları öncesinde yatırımcılar büyük hareketlerden kaçınıyor.

Dow 20 puan düşerken S&P 500 4 ve Nasdaq 100 40 puan yükseldi.

Perşembe günü yayınlanacak olan ABD enflasyon dataları, faaliyetleri sınırlıyor. Yatırımcılar, güçlü bir sayı yüzünden Fed’in, ultra genişlemeci para siyasetini dizginlemeye başlamak zorunda kalacağından korkuyor.

Ekonomistler Mayıs ayında TÜFE okumasının, bir yıl öncesine nazaran %4,7 yükselmesini bekliyor.

ING analistleri, “TÜFE cephesinde tüm ilgi artık ABD fiyatlarında olurken Çin’in Mayıs ayı ÜFE bilgileri de fiyatların global olarak artış eğiliminde olduğunu gösterdi” dedi.

Çarşamba günü Çin’in fabrika kapısı fiyatları, artan emtia fiyatlarının tesiriyle Mayıs ayında 12 yılın en süratli yıllık temposunda yükseldi. Mayıs ayı ÜFE ise yıllık %9,0 yükselerek Nisan ayında yaşanan %6,8’lik artıştan hayli yüksek bir sıçrama yaşadı.

Kurumsal gelişmelerde: revaçta olan kimi paylardaki çılgınlık, yeni bir favorinin ortaya çıkmasıyla sürüyor. Clover Health (NASDAQ:CLOV) piyasa öncesinde %20 üzerinde artış yaşadı. Bir gün öncesinde ise %86 artışla rekor düzeyde kapattı.

Ferdi yatırımcıların seçimi olan başka isim GameStop (NYSE:GME) da ilgiyi kaybedecek üzere görünmüyor. Çarşamba günü 1,2 milyar dolar gelir üzerine ziyan paylaşması bekleniyor.

Misal formda Brown Forman (NYSE:BFb) da rapor sunacak ve Jack Daniels ve Chambord üreticisinin satış ve kârında artış paylaşması bekleniyor.

Çarşamba günü ham petrol fiyatları yükseldi. Başta ABD olmak üzere global iktisatların güzelleşmeye devam etmesiyle, yakıt talebine ait inanç artıyor.

WTI %0,5 artışla 68,87 dolar olurken Brent %0,6 yükselişle 71,09 dolara ulaştı.

Salı günü Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) yayınladığı rapora nazaran 4 Haziran ile biten haftada stoklarda 1,2 milyon varil düşüş yaşandı. Şayet ABD Güç Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) raporu ile teyit edilirse bu, stoklarda düşüş yaşanan üçüncü hafta olacak.

Buna ek olarak EIA, bu yıl ABD’deki yakıt tüketimine dair iddiasını günlük 1,49 milyon varile çıkardı. Birinci kestirimi 1,39 milyon varildi.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,2 düşüşle 1.891,65 dolar olurken EUR/USD %0,2 yükselişle 1,2195’e ulaştı.

Comments are closed.