Ultimate magazine theme for WordPress.

ABD vadeli süreçleri büyük oranda sakin, Fed toplantısı başlayacak ve ÜFE paylaşılacak

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – ABD borsası Salı günü büyük oranda değişmeyerek rekor düzeylere yakın kaldı. Gözler Fed’in iki günlük siyaset toplantısında.

Dow 20 puan gerilerken S&P 500 1 puan yükseldi ve Nasdaq 100 5 puan kazandı.

S&P 500 ve Nasdaq Composite %0,2 ve %0,7 artışla Pazartesi günü rekor düzeylerde kapatırken Dow Jones Industrial Average %0,3 geriledi.

Fed’in iki günlük siyaset toplantısı Salı günü başlıyor ve merkez bankasından rastgele bir aksiyon beklenmezken tüketici fiyatlarındaki son artış düşünüldüğünde gelecekteki azaltım planlarına dair ipucu verebilir.

Salı günü ayrıyeten Mayıs ayına ilişkin ÜFE dataları paylaşılacak. Bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran ÜFE’nin, %6,3 ile 2010 yılında ajansın bilgileri takip etmesinden bu yana en büyük artışı yaşaması bekleniyor. Nisan ayında yıllık bazda %6,2 yükselmişti.

JPMorgan Chase (NYSE:JPM) CEO’su Jamie Dimon’ın Pazartesi günü yaptığı açıklamaya nazaran banka, yüksek enflasyonun Fed’i faiz oranlarını yükseltmeye zorlama mümkünlüğü nedeniyle Hazine yahut başka araçların alımında kullanmak yerine nakdi “etkili bir formda biriktirdi.”

Mayıs ayı perakende satışların sakin bir seyrin akabinde ay bazında %0,7 düşüş yaşaması beklenirken tedarik kısıtlarına ait sıkıntılar ve işgücü piyasasındaki kıtlıklar ortasında yakından takip edilecek olan endüstriyel üretim için beklentiler ise %0,6 artış istikametinde.

Kurumsal gelişmelerde: ilgi Boeing (NYSE:BA) ve Airbus (PA:AIR) üzerinde olabilir. ABD ve AB, uçak sübvansiyonlarıyla ilgili 17 yıllık tartışmada ateşkes ilan etmenin eşiğinde.

Biogen (NASDAQ:BIIB) de ilgi çekecek. İlaç üreticisinin, az görülen bir göz hastalığı tedavisini test eden çalışması gayesine ulaşamadı. Teknoloji şirketi Oracle (NYSE:ORCL) ise yarar raporları açısından genel olarak sakin bir haftada çeyreklik raporunu sunacak.

Salı günü ham petrol fiyatları, pek çok yılın yüksekleri yakınında kalarak yüksek süreç gördü. İran’ın global pazara ek petrol arzı tehdidi yavaş yavaş azaldı.

WTI %0,5 artışla 71,23 dolar olurken Brent %0,5 yükselerek 73,21 dolara ulaştı.

Hızlanan aşı programları, pek çok batı ülkesinin Covid-19 kısıtlamalarını gevşetmesine imkan tanıması ile ham petrol piyasaları bu yıl şimdiye kadar %40 üzerinde artış yaşarken İran ve dünya güçleri ortasındaki 2015 nükleer muahede görüşmeleri devam ediyor. Mutabakat yapılırsa ABD, İran üzerindeki yaptırımları kaldırabilir ve ülke ham petrol ihracatına devam ederek global pazara günlük 2 milyon varile kadar ek üretim arz edebilir.

Bununla birlikte İran başkanlık seçimlerinden evvel muahede yapılması mümkün görünmüyor. Seçimlerde 2019’da ABD tarafından insan hakları ihlalleri nedeniyle yaptırıma uğrayan, Batı’nın acımasız eleştirmeni Ebrahim Raisi (İbrahim Reisi) yarışı önde götürüyor.

Öte yandan altın vadeli süreçleri 1.866,05 dolarda büyük oranda sakin olurken EUR/USD %0,1 yükselişle 1,2125’e ulaştı.

Comments are closed.