Ultimate magazine theme for WordPress.

ABD borsası büyük oranda sakin seyretti, gözler Powell’da

Müellif: Peter Nurse   

Investing.com – ABD borsası Salı günü genel olarak değişmeden açılacak. Yatırımcılar, geçen haftaki siyaset değişikliğinden sonra Fed Lideri Jerome Powell’ı bekliyor.

Dow 10 puan düşerken S&P 500 sakin kaldı ve Nasdaq 100 20 puan artış kaydetti.

Pazartesi günü ana endeksler güçlü bir artış yaşayarak geçen hafta Fed’in sebep olduğu kayıpları telafi etti. Dow Jones Industrial Average yaklaşık 600 puan kazanırken S&P 500 %1,4 ve Nasdaq Composite %0,8 yükseldi.

Lakin Wall Street’teki süreçler, Salı günü muhakkak bir aralıkta seyredebilir. Zira yatırımcıların gözü, Powell’ın Kongre önünde, salgın periyodunda iktisada sunduğu dayanakla ilgili yapacağı sunumunda olacak.

Powell’ın enflasyonist baskıların süreksiz olacağını tekrarlaması ve işgücü piyasasının görünümüne ait optimistliğini tabir etmesi bekleniyor.

Powell’ın sunumu öncesinde yatırımcılar mevcut konut satışlarını incelerken Philadelphia Fed, imalat dışı iş datalarını ve Richmond Fed aylık imalat anketini paylaşacak.

Kurumsal gelişmelerde: Sanderson Farms (NASDAQ:SAFM) ilgi odağında olacak. Wall Street Journal raporuna nazaran şirket satış araştırıyor.

Ayrıyeten Salı günü Plug Power (NASDAQ:PLUG) çeyrek devirlik raporunu paylaşacak. Hidrojen yakıt pili üreticisinin, 72,16 milyon dolar gelire karşılık pay başına 8 sent kayıp paylaşması bekleniyor.

Salı günü ham petrol fiyatları düşüş yaşadı. Yatırımcılar, piyasaya ek üretim arzı muhtemelliğine reaksiyon verdi.

WTI, %0,2 düşüşle 71,03 dolar oldu. Brent ise %0,3 azalarak 73,11 dolardan süreç gördü.

Düşüşten evvel Bloomberg’in bir raporu, Rusya’nın, OPEC+’nın gelecek haftaki toplantısında üretim artışı teklif etmeyi planladığını gösterdi.

Her iki gösterge de bu yıl kıymetli artışlar yaşadı. Başarılı aşı programları ile tekrar açılan ekonomiler sayesinde WTI bugüne kadar %50, Brent %44 yükseldi.

Bununla birlikte ilerleyen saatlerde Amerikan Petrol Enstitüsü, haftalık petrol arzı bilgilerini paylaşacak. Bir gün sonrasında ise Güç Bilgilendirme Dairesi rapor yayınlayacak. Her ikisinde de büyük düşüş gösterilmesi bekleniyor.

Comments are closed.