Ultimate magazine theme for WordPress.

ABD 30 yıllık tahvil faizi 5 ay sonra birinci kez %2’nin altında

30 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi, Fed’in daha şahin bir siyaset izlemeye başlayabileceğine dair beklentilerle ile Şubat ayından bu yana birinci kere yüzde 2’nin altına indi. Tahvil piyasalarındaki enflasyon beklentisine işaret eden ABD 10 yıllık başabaş faizi ise cuma günü yüzde 2,21’e geriledi.

Yatırımcılar, Fed’in geçen haftaki şahin tavrından sonra genişlemeci siyasete yönelik süreçlerini bırakırken 5 yıllık ve 30 yıllık tahviller ortasındaki fark bu yılın en düşük düzeyine geldi.

2282721 9f8ae70a200ea54196740e0b8c54431e

Getiri eğrisinin yataylaşması banka kârları için olumsuz bir ortam yaratırken vadeli tahvil piyasasında konumlanma ikinci günde de azaldı.

30 yıllık ve 5 yıllık ABD tahvi faizi ortasındaki fark Fed toplantısı sonrasında neredeyse 30 baz puana yakın düşüş kaydederek 111 baz puan düzeyine geriledi.

Fed’in geçen gerçekleştirdiği toplantı sonrasında daha şahin bildiriler vermesi ve St Louis Fed Lideri James Bullard’ın Fed Lideri Jerome Powell’ın tahvil alımı azaltımına yönelik tartışmaları başlattığını söylemesi yakın vakitte para siyasetinin sıkılaşacağına işaret ediyor.

Fed’in bu tavrı da enflasyonun belirlenen maksatlar üzerinde çok fazla kalmayacağına dair beklentileri artırarak kısa vadeli tahvil faizlerini üst taşırken uzun vadelilerin faizlerini düşürdü.

Comments are closed.