usta kredi

Popüler Markalar ve Hisse Rekabeti

Adidas AG, Nike Inc. (NKE) ve Under Armour Inc. (UA), rekabetçi spor giyim endüstrisindeki en büyük üç perakendecidir. NBA dahil çeşitli spor liglerinde her yerde kullanılırlar . Her şirket, büyüyen ve giderek daha yenilikçi bir sektörde etkileyici bir pazar payı elde etti. Hangi şirket öne çıkacak ve üç tanınmış marka arasındaki temel farklar ve benzerlikler nelerdir?

TEMEL ÇIKARIMLAR

  • Adidas, Nike ve Under Armour, atletik giyim için kazançlı pazarda rakipler.
  • Nike, sektörün devidir.
  • Adidas’ın büyümek için yeri var gibi görünüyor.
  • Under Armour, saf bir büyüme oyunudur.

Adidas

Adidas’ın (ADDYY) genel merkezi Herzogenaurach, Almanya’dadır ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bir Amerikan emanet makbuzu (ADR) olarak ticaret yapmaktadır . Bu, ABD’li yatırımcıların bu yabancı şirketin hisselerini satın almasını kolaylaştırıyor.

Şirket, 2020 Kasım ayı başlarında 63 milyar $ ‘a yaklaşan bir piyasa değerine sahipti. ADR, 36’nın üzerinde bir fiyat-kazanç (P / E) oranı ve takip eden yıllık% 1,93 temettü getirisi ile hisse başına 163 $ olarak fiyatlandırıldı. 1

Yıldız Bağlantıları

Adidas’ın Avrupa ülkelerinde daha köklü bir pazarı var. En yüksek maaşlı futbolculardan biri olan Lionel Messi ile ömür boyu sponsorlukları var .

Adidas Group, atletizmde yaygın olarak tanınan diğer iki isme sahiptir: Reebok ve TaylorMade. 2020’nin sonlarında Adidas’ın Reebok markasını satmayı düşündüğü bildirildi.

İleriye bakmak

Adidas başlangıçta bir futbol markası olarak bilinirken, bu diğer markaların mülkiyeti, onu atletik giyim ve ürünlerde çeşitlendirilmiş bir oyuncu olarak kuruyor.

Adidas, yeni ürünlerin pazara giriş hızını artırmayı ve şirketin pazar talebine daha hızlı adapte olmasını sağlamayı amaçlayan yatırımlarla büyüme yaratmayı planlıyor. Şirket ayrıca, dünya çapında artan kentsel nüfusa pazarlamaya stratejik olarak yatırım yapmayı planlıyor.

Nike

Nike, üç şirketin en büyüğü ve belki de en iyi marka tanınırlığına sahip olanıdır . Merkezi Beaverton, Oregon’da bulunan Nike, Kasım 2020’nin başlarında yaklaşık 203 milyar dolarlık piyasa değerine sahip. Nike’ın hisse fiyatı 129 doların üzerinde ve P / E oranı 76.79’du. Temettüler% 0.79 getiri sağlıyordu. 2

Baskın Oyuncu

Nike dünya çapında hakimdir. Özellikle, Kuzey Amerika’daki atletik giyim endüstrisindeki en büyük pazar payını korumaktadır. Şirket, gelişmekte olan piyasalardaki işgücü uygulamalarına ilişkin olumsuz algıları onarmak için son yıllarda önemli çalışmalar yaptı .

Nike, ürünlerinin çoğunu Nike adı altında pazarlamaktadır, ancak aynı zamanda Jordan ve Converse gibi daha küçük niş markalara da sahiptir. Şirket, gelişmiş pazarlarda doğrudan satış ve e-ticaret gelirlerini önemli ölçüde artırmayı hedefliyor. Şirket ayrıca Çin’de ve kadın odaklı ürün gruplarında önemli büyüme fırsatları görüyor.

Zırh Altında

2005 yılında halka açılan Under Armour, üç hisse senedinin en küçüğüdür. Şirketin son 10 yıldaki büyümesi dikkat çekici olsa da, üç şirketin en küçüğüdür.

Under Armour, Kasım 2020’nin başlarında yaklaşık 6,36 milyar dolarlık piyasa değerine sahip . Hisse senedi, hisse başına yaklaşık 14 dolardan işlem görüyordu. Daha genç bir büyüme aşamasındaki şirket olarak, hisse senedi şu anda temettü ödemiyor. 3

2021 Beklentiler

Bu yazıda, Under Armour zorlu bir 2020’yi sona erdiriyor. 2020’de yüksek onlu yaşlarda olması beklenen tam yıllık bir gelir düşüşünün ardından, 2021’de hisse başına kazançta yalnızca mütevazı bir artış bekliyor.

Armour’un gelir ve ilk halka arzından (IPO) bu yana net gelir artışı altında katlanarak, erken yatırımcıları önemli bir hisse fiyatı artışı ile ödüllendirdi. Amerikan futbolu pazarında bir niş ile başlayarak, meşhur nem emici taban katmanları satan şirket, sürekli olarak olgun pazarlara giren ürünleri yenilemenin yollarını buldu.

Genç Alıcılar için Gidiş

Daha genç pazar segmentlerine hitap etme eğilimindedir ve algılanan yenilikçi malzeme ve tasarım kalitesi nedeniyle ürünlerini genellikle yüksek fiyattan fiyatlandırır.

Nike ile karşılaştırıldığında , Under Armour büyümek için önemli bir alana sahip gibi görünüyor. Under Armour, ayakkabı satışlarında önemli bir büyüme ve doğrudan tüketicilere daha fazla satıştan ek gelir akışları öngörüyor.

Şirket ayrıca yeni pazarlara girmeye devam edecek ve en son olarak açık hava performans giyim pazarına girme planını başlatmak için yetenekli bir ekip işe alacak. Beklentiler yüksek, ancak yakın tarih, Under Armour’un başarısına karşı iddiaya girmemeyi söyleyemez.

Rekabet Dinamikleri

Nike, sektördeki dev ve belki de en çok kaybedecek olana sahip. Şirketin büyüme tahminleri agresif olmaya devam ediyor.

Under Armour gibi rakipler, Nike’tan pazar payını çalmaya çalışmak için yenilik yapmaya devam edecek ve genç nesil alıcılar, daha küçük markaları ve çevrimiçi alışveriş yoluyla kolayca elde edebilecekleri daha şeffaf kaynaklı ürünleri tercih ettiklerine dair işaretler gösterebilirler.

Nike’ın Topuklarında

Adidas, rekabete göre önemli bir marka sadakatine sahip olduğu yurt içi ve yurt dışı pazar segmentlerinde kök salmıştır . Bununla birlikte, şirket  , diğer iki şirkete kıyasla algılanan değerine zarar verebilecek, aynı düzeyde üst düzey sponsorlu sporculara sahip değil .

Under Armour, önümüzdeki yıllarda şüphesiz saldırıya geçecek. En yüksek performanslı, en güncel ve en yenilikçi giyim ürünlerinden bazılarına sahip olma algısını beslemeye devam etmesi gereken tüm büyük sporlarda birinci sınıf sporculardan oluşan bir promosyon dizisi için en yüksek doları ödedi.

Performansı 2020’de kötü oldu, ancak yıl sonunda, ev egzersiz ekipmanlarının yüksek satışları sayesinde biraz daha az rakamlar bildirdi.

Under Armour, markasını güçlendirmek için mobil teknolojileri entegre etmeye çalışan birkaç fitness uygulaması şirketini de satın aldı.

2019’da Hangileri Alınır ve Tutulur

Şirketin istikrarına, boyutuna ve büyümesine rağmen, yatırımcılar şimdilik Nike’a yatırım yapmaktan kaçınmak isteyebilirler. Nike olgun bir şirket ve hisseleri yükselişte ve 2018’in başından bu yana fiyatı neredeyse iki katına çıktı. Bu hisse senedi fiyatları agresif büyüme hedeflerini yansıtıyor gibi görünüyor. Bu hedeflerden herhangi biri tereddüt ederse, bir hisse senedi fiyatı düzeltmesi izleyecektir.

Adidas aynı zamanda olgun bir giyim şirketi olsa da, 2021’de büyümeye başlarsa fiyatlandırma cazip görünüyor ve Nike’dan daha iyi bir kâr payı ödüyor . Adidas’ın katlanarak hisse fiyatı büyümesi yaşaması pek olası değil, ancak mevcut fiyatıyla 2021 için sağlam bir yatırım gibi görünüyor.

Under Armour, 2019 ve sonrası için saf bir büyüme oyunudur. Bu nedenle, risksiz değildir. Şirket, önümüzdeki yıllarda markayı güçlendirecek kilit alanlara yatırım yapıyor gibi görünüyor.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.