usta kredi

Piyasa iştirakçilerinin yıl sonu dolar varsayımı 8,95’e yükseldi

Investing.com –  TCMB, her ay gerçek dal ve finansal dal temsilcileri ile yaptığı “Beklenti Anketi”nin ismini kamuoyu ve basında merkezin kendi beklentisi olarak yanlış bir anlaşılmaya sebebiyet verdiği için “Piyasa İştirakçileri Anketi” olarak değiştirildiğini açıkladı.

İsim değişikliğinin akabinde bugün yayımlanan Piyasa İştirakçileri Anketi’ne nazaran;

TÜFE beklentisi:

Cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir evvelki anket devrinde %13,81 iken, bu anket devrinde %14,46 oldu. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir evvelki anket periyodunda %11,81 iken, bu anket periyodunda %12,12 oldu.

Faiz beklentisi:

BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi, TCMB Yüklü Ortalama Fonlama Maliyeti cari ay sonu beklentisi ve TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi bir evvelki anket periyodunda olduğu üzere %19,0 oldu.

Döviz kuru beklentisi:

Cari yıl sonu döviz kuru beklentisi bir evvelki anket periyodunda 8,71 TL iken, bu anket periyodunda 8,95 TL oldu. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir evvelki anket periyodunda 8,95 TL iken, bu anket periyodunda 9,23’e yükseldi.

Büyüme beklentisi:

GSYH 2021 yılı büyüme beklentisi bir evvelki anket devrinde %4,3 iken bu anket periyodunda %4,9’a yükseldi. GSYH 2022 yılı büyüme beklentisi ise bir evvelki anket periyodunda %4,1 iken, bu anket devrinde yüzde 4,0 oldu.

Muharrir: Necdet Erginsoy

Comments are closed.