Ultimate magazine theme for WordPress.

Kredi Erken Kapama Nasıl Yapılır 2020

Kredi Erken Kapama İhtiyaçların çeşitlendiği ve değiştiği günümüzde insanlar ev almak için, araba alabilmek için ya da çeşitli ihtiyaçlarını gidermek için bankalardan kredi kullanmaktadırlar. İhtiyaç kredileri en yoğun kullanılan kredilerdir. 30 bin Türk lirasına kadar verilebilen ihtiyaç kredilerinin, bankaların belirlemiş oldukları faiz oranları ve aylık ödeme miktarları değişiklik göstermektedir. Bankalardan kredi alabilmek için banka müşterilerinin kredi notlarının düşük olmaması gerekmektedir. Kredi not derecelendirme puanları bireysel banka müşterilerinin bankalarla yapmış olduğu her işlemden dolayı azalıp artabilen bir puandır. Bankalara düzenli borç ödemelerinin yapılması taktirde kredi notu yüksek olacakken, bu ödemeleri aksatmak ve yüksek miktarda banka borcunun bulunması kredi notunu azaltacaktır. İhtiyaç halinde çekilen krediler, bireylerin ekonomik refaha ermesinden sonra erken kapatılma gibi durumlarla sonlandırılabileceklerdir. Yani çekilen kredinin aylık vadeleri beklenmeden tamamen kapatılabilir. Bu yazımızda genel olarak kredi erken kapama işleminden bahsedeceğiz.

Kredi Erteleme

Krediler bankaların müşterilerine sağlamış olduğu bir yöntemdir. Kredi kullanmak ihtiyaç gerçekleştirildiğinde ve ödemeleri düzenli olarak yapıldığında banka ile müşteri arasındaki ilişkiler sekteye uğramadan devam etmektedir. Ancak insanlar kredi çektikten sonra işleri bozulabilir, gelirleri azalabilir, kredi geri ödemeleri konusunda sorun yaşayabilirler. Bu durumda bankalar müşterilerinden ödeme talep edebildiği gibi, bazı bankalar inisiyatif kullanıp ödenemeyen kredileri erteleyebilir. Kredi erteleme işlemi bazı bankalar tarafından en az 1 ay olmak kaydıyla yapılmaktadır. Bankalardan çekilen kredilerin ödenememesi durumunda banka müşterileri, bizzat bankaya başvurarak erteleme talebinde bulunabilir. Ekonomik anlamda ödeyebilecek duruma gelinceye kadar kredi ertelemesi gerçekleştirebilir.  

Kredi Erken Kapama Cezası

Bankadan kredi çeken banka müşterileri, ellerine toplu bir para geçtiği zaman, çekmiş oldukları kredileri kapatmak istemektedirler. Bu işlemin yapılabilir olmasının mümkün olduğundan bahsetmiştik. Ancak kredi erken kapama cezası bu noktada karşımıza çıkmaktadır. Kredileri erken kapamak isteyen bireyler, bankadan kredi çekerken imzalamış oldukları sözleşmelerde yer alan kredi faiz oranlarını, kredi sigortalamalarını, çeşitli vergileri de ödemekle yükümlüdürler. Özellikle konut kredilerinde yasal dayanağı olan bu erken kapama cezası her bankanın kendi oranlarına göre hesaplanmaktadır. Kredi erken kapama cezası, kalan anapara üzerinden hesaplandığından dolayı, toplam ödenecek miktarın üzerinde bir ücret ödemekle karşı karşıya kalabilirsiniz. İhtiyaç kredilerinde de kredi erken kapamak için toplam ödenecek miktardan daha fazla ücret ödeyebilirsiniz. Bu ödenecek ceza ücreti her bankanın kendi belirlemiş olduğu oranlar ile hesaplanmaktadır. Bu oranlar kredi imzalanırken sunulan sözleşmelerde yer almaktadır. Bankalardan kredi çekerken faizler, vadeler ve oranlar iyice araştırmalı, erken ödeme tutarı konusunda bilgi sahibi olunmalıdır. Bu sayede ileride yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçilebilir. 

Kredi Erken Kapama Nasıl Yapılır

Kredi erken kapama işlemi bireysel banka müşterileri tarafından sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle kredi çektikten sonra eline toplu para geçen, ekonomik anlamda rahatlayan banka müşterileri çekmiş oldukları kredilerin vadelerini beklemeden bu kredileri toplu olarak ödeyerek kapatabilmektedir. Peki merak edilen kredi erken kapama nasıl yapılır işlemi nasıl yapılmaktadır. Merak edilen bu soruya şu şekilde cevap vermek mümkündür. Çekilen kredileri vadelerini beklemeden erkenden kapatmak isteyen banka müşterileri bu işlemi yalnızca bankaya bizzat başvurarak gerçekleştirebilirler. Banka kredilerinin erken kapanma işlemi, online mobil şubelerden ya da telefon bankacılığından gerçekleştirilmemektedir. Bankalara yüz yüze erken kredi kapama işlemi yapmak için müracaat ettiğiniz zaman, kalan kredi borcunuz tüm oranlarıyla beraber hesaplanacak, ortaya çıkan toplam kredi miktarınızı ödediğiniz taktirde kredi borcunuzu tamamen ödemiş olacaksınız. Her banka kendi içerisinde kurallar belirlediği için kredi indirimi ya da kredi cezası ile karşılaşmanız da mümkün olabilmektedir.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.