Ultimate magazine theme for WordPress.

Kart Numarası Nedir Kart Numarası Nerede Yazar 2021

Banka kartı veya kredi kartı neredeyse herkes tarafından kullanılmaktadır. Peki kart numarası nedir, kart numarası nerede yazar? Kullanılan banka ya da kredi kartlarının ön yüzlerinde yer alan numara o kartın numarasıdır. Toplam 16 hane olan kart numarası kartın ön yüzünde yer alır. 

Ayrıca 16 haneden oluşan kart numarasındaki her bir hanenin de bilgisi vardır. Buna göre kart numarasının ilk rakamı ilgili kartın MasterCard ya da Visa kart olduğunu gösterir. 4 ile başlayan kartlar Visa kart iken 5 ile başlayan kartlar ise MasterCard’ı temsil eder. Bununla birlikte kart numarasının ilk 6 hanesi de kartın hangi bankaya ait olduğunu göstermektedir. Kart numarasının son rakamı ile ilk 6 hanesi arasında yer alan rakamlar da ilgili banka tarafından müşteriye atanan kart numarasını oluşturmaktadır.

Kart Numarası Nedir 

Kart numarası, banka kartlarının ön yüzünde yer alan 16 hanelik bir numaradır. Numaralar gruplandırıldığında belli bir anlamı ifade etmektedir. Ancak kartın son numarasıyla ilk 6 numarası arasında kalan kısım ilgili bankanın müşterisine atadığı asıl kart numarasıdır. Günümüzde binlerce kişi iş gereği banka kartı kullanmaktadır. Banka kartı üzerinde yer alan bilgiler ise kişiler tarafından fazlasıyla sorgulanmaktadır. Özellikle de kart numarası nedir, kart numarası nerede yazar gibi sorular en çok sorulan sorulardandır. Yazımızda kredi kartı ve banka kartı üzerinde yer alan kart numarasının detaylarına yer vermeye devam ediyoruz.

Kredi Kartı Numarası Nedir?

Banka kartı kullanan kadar kredi kartı kullanan sayısı da çok fazladır. Kredi kartı numarası nedir sorusu da yine fazlasıyla sorulan sorular arasında yer alıyor. Kredi kartının ön yüzünde yer alan 16 haneli kredi kartı numarası tıpkı banka kartı numarası gibi ilgili bankanın müşteriye atadığı bir numaradır. Kabartma biçimde yazılan kredi kartı numarası 4’er haneli olarak ayrılmaktadır. Kredi kartı numarası kartın ön yüzeyinin altında kalmaktadır. İlk 6 hanenin ardındaki 9 hane banka tarafından müşteriye atanan numara olup 0-9 arasındaki sayılardan oluşmaktadır. Kredi kartı numarası da yine banka kartında olduğu gibi tek olarak ele alınmamakla birlikte parça parça biçiminde bir anlam ifade etmektedir.   

Ayrıca müşteri numarası nerede yazar yazımıza buradan ulaşabilirsiniz

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.