usta kredi

Borsada satış hızlandı, dolar kuru 8,70’i aştı

Investing.com –  Fed sonrası düşen global endekslerde haftanın son süreç günü de satışlar devam ediyor. Avrupa’da tüm endeksler gerilerken gelişen ülke piyasalarında da düşüşler yaşanıyor.

Günün birinci yarısını sonlu müspet geçiren BIST 100 Endeksi son saatte %1,40 kayıpla 1.394 puana geriledi. Haftaya düşüşle başlayan endeksteki kayıp bu hafta %4’ü aşarken 26 Mayıs sonrası da en düşük düzey görüldü.

FOMC toplantısında varlık alımlarının tartışmaya açılması ve 2023’te iki faiz artışının varsayım edilmesiyle bu hafta dolar yükseldi, gelişen ülke endeksleri ve para ünitelerinde ise düşüş oldu.

Şahin açıklamalarıyla bilinen St. Louis Fed Lideri James Bullard, Fed Lideri Powell’ın varlık alımı azaltma tartışmalarını resmi olarak başlattığını söyledi ve enflasyondaki yükselişe bağlı 2022’nin son çeyreğinde birinci faiz artırımının yapılmasını beklediğini belirtti. ABD iktisadının beklediklerinden düzgün bir açılış yaptığını söyleyen Bullard’ın şahin açıklamalarının akabinde ABD Dolar Endeksi 92,21 ile son iki ayın tepesine çıkarken EUR/USD 1,1867 ile 8 Nisan sonrası en düşük düzeye geriledi. Dünkü kaybının akabinde bugün yükselen ons altın ise gün içi çıkarlarını geri vererek 1,775 dolara geriledi.

Gelişen ülke paralarında ise son saat prestijiyle zloti, rand ve pesoda yaşanıyor. Dün 8,74’e yaklaşmasının akabinde bugün 8,65’e gerileyen USD/TRY kuru ise son saatte 8,72’ye çıkarak gün içi kayıplarını sildi. Kur haftalık bazda %4’e yakın yükseldi.

Borsada son saat prestijiyle en çok düşüş yaşayan endeksler, BİST Kolay Metaller, BIST Sınai, BİST Kimyasal, Petrol & Plastik olurken BİST Leasing ve Faktöring ve BİST Turizm bugün olumlu ayrışan tek endeks oldu.

Müellif: Necdet Erginsoy

Comments are closed.