usta kredi

Bakan Pakdemirli: “Türkiye, orman yangınlarında İHA’ları kullanan öncü ülkelerden biridir”

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, orman yangınlarıyla gayrette bu sene İHA’ların yanı sıra yerden atılan drone’ları ve insansız helikopterleri de yangına müdahale, tedbire ve yönetmek gayesiyle kullanacaklarını söyledi.

Bakan Pakdemirli, Orman İdare Merkezinde görüntü konferans aracılığıyla Adana’da gerçekleştirilen orman yangını tatbikatına katıldı.

Tatbikat sonrasında açıklama yapan Bakan Pakdemirli, yangınlarla ilgili hazırlıkları tamamlamak ve eksiklikleri görmek maksadıyla bu tatbikatı yaptıklarını belirtti.

Son yıllarda orman yangınlarının sayısında çok önemli bir artış olduğunu kaydeden Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Biz istiyoruz ki dünyada bir ağaç daha az yansın”

Türkiye’de çok gelişmiş ülkelerde olmayan uygulamaların olduğunu anlatan Pakdemirli, “Geçenlerde Kanada’dan bir takım geldi, yangınla ilgili neler yaptığımızı gördüler… İHA’ları gördükten sonra bizim size söyleyeceğimiz hiçbir şey yok, her şeyi çok hoş yönetim ediyorsunuz dediler ve teşekkür ettiler. Bu ve gibisi ülkelere de bu deneyimiz açık. Biz istiyoruz ki dünyada bir ağaç daha az yansın, mümkünse bu yangınlar hiç çıkmasın fakat çıktığında da biz tüm hazırlıklarımızı yapalım… Tekrar bu sene en az kayıpla en az yangın sayısıyla yangın dönemimizi atlatırız.” dedi.

Orman yangınlarıyla ilgili vatandaşlara da davette bulanan Bakan Pakdemirli, “Özellikle havaların daha sıcaklaştığı ve daha kurak bir periyoda giriyoruz. Vatandaşlarımız ormanda ve ağaçlık alanları kullanırken, piknik yaparken çok çok dikkatli olmalıdır. Yasak olan yerlerde asla mangal yakmasınlar. Bir de her hangi bir orman yangını gördüklerinde lütfen ALO 177 çizgisini arasınlar.” diye konuştu

-iDeal Haber Merkezi-

Comments are closed.