usta kredi

Çin’in Mars misyonu 6 unsur birden imza attı

Çin’in birinci Mars keşif misyonu ile 6 unsur imza atıldığı kaydedildi. Çin Ulusal Uzay Yönetimi Sözcüsü Xu Hongliang, Beijing’de düzenlenen basın toplantısında Çin’in birinci Mars keşif misyonunun gidişatı hakkında bilgi verdi.

Xu Hongliang Tianwen-1 uzay aracının Mars’taki keşif misyonunu muvaffakiyetle yerine getirmesinin Çin’in uzay çalışmaları tarihinde büyük bir atılım olduğuna dikkat çekti. Xu Hongliang, Tianwen-1’in 6 unsur imza attığını bildirdi.

Xu, kelam konusunun çalışmanın birincilerini şöyle sıraladı: Birincisi, yerküre-Mars transfer yörüngesine birinci defa uzay aracı fırlatıldı. İkincisi gezegenler ortası uçuş gerçekleştirildi. Üçüncüsü bir uzay aracı yerküre dışındaki bir gezegene yumuşak iniş yaptı. Dördüncüsü yerküre dışı gezegenlerin yüzeyinde keşif ve gözlemleme vazifesi gerçekleştiriliyor. Beşincisi, yerküreye 400 milyon kilometre uzaklıktaki bir uzay aracı ile birinci defa irtibat kuruldu. Sonuncu olarak ise misyon sayesinde Mars’a ait bilimsel datalar birinci elden elde edilecek.

Sözcü Xu Hongliang, bu birincilerin Çin’in uzay alanındaki zekâsını gösterdiği üzere, gezegen keşfinde de Çin’in dünyanın birinci sıralarına yükselmesini simgelediğini anlattı. Xu Hongliang, “Dünya uzay tarihinde Tianwen-1, Mars’ta birinci defa Çin’in izlerini bırakmakla kalmadı, birebir vakitte tek bir misyon sırasında Mars’ın etrafını dolaşma, yumuşak iniş yapma ve yüzey keşfi olmak üzere üç ana amaç muvaffakiyetle gerçekleştirildi. Bu, ülkemin gezegen keşfi alanında dünyanın ileri saflarına geçişine işaret ediyor” dedi.

Çin Milletlerarası Radyosu

-iDeal Haber Merkezi-

Comments are closed.