Ultimate magazine theme for WordPress.

Yılın kalanında Türk bankalarının bahtını belirleyecek üç başlık

Bloomberg Intelligence’a nazaran, petrol fiyatlarındaki artış ve dolarizasyon Türkiye’deki yüksek faiz oranlarının bir müddet daha geçerli olmasına neden olabilir.

Bloomberg Analisti Tomasz Noetzel, sene başından bu yana artan petrol fiyatları ve bedel kaybeden Türk lirasının enflasyonun ana faktörleri olduğunu belirtirken güç ithalatına bağlı olan Türkiye için artan emtia fiyatlarının risk oluşturduğunu belirtti.

Zayıf yatırımcı inancı, enflasyon baskısı ve ABD’de mali şartların sıkılaşacağına dair beklentilerin Türk lirası üzerinde baskı yarattığını belirten Noetzel, yıl sonunda Türk lirası için ortak beklentinin 9,00 düzeyi olduğunu lisana getirdi.

İlgili Haberler

“Dolarizasyon bankalar için iyi”

Türkiye’deki Döviz cinsi mevduatların kademeli bir biçimde artış gösterdiğini belirten Noetzel, dolarizasyonun bankaların kâr marjlarını destekleyeceğini de söyledi.

Noetzel, TÜFE’ye endeksli tahviller sayesinde artan fonlama maliyetinin net faiz marjı üzerindeki tesirinin azalarak yüksek faiz oranlarının mahallî bankalar için yönetilebilir olacağını vurguladı.

BBVA’nın Türkiye’de 60 milyar dolarlık varlığının bulunmasından ötürü Türk ekonomisindeki zayıflamadan en fazla etkilenen Avrupa bankası olduğunu belirten Noetzel, merkez bankasında yaşanacak öbür bir değişikliğin büyük ihtimalle kur krizini tetikleyebileceğine de değindi.

Comments are closed.