Ultimate magazine theme for WordPress.

Yellen’dan ‘yüksek faiz ortamı’ bildirisi

Global piyasalar pandeminin tesirleri azaldıkça enflasyonda yaşanan tırmanışın, ABD Lideri Joe Biden’ın devasa harcama paketleri ile gelecek yıllarda kalıcı hale gelip gelemeyeceğini tartışırken, bahse ait değerli bir kıymetlendirme ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’dan geldi.

Londra’da düzenlenen G-7 maliye bakanları toplantısının dönüşünde pazar günü Bloomberg News’e konuşan Yellen, “Aslında biraz daha yüksek bir faiz ortamının oluşması hem toplum hem de Fed açısından bir artı olacaktır” dedi.

Biden’ın paketlerinin harcamaları her yıl yaklaşık 400 milyar dolar artıracağını belirten Yellen, bu sayının enflasyonu gayenin üzerine kalıcı olarak çıkarmaya kâfi olmayacağını savundu.

“Normal faiz ortamına geri dönüş istiyoruz”

İlgili Haberler

Yellen, kurtarma paketi nedeniyle fiyatlarda yaşanacak her türlü atağın tesirinin gelecek yıl ortadan kalkacağını öngördü. Tıpkı vakitte eski Fed lideri da olan Yellen, “On yıldan beri çok düşük enflasyon ve çok düşük faiz oranlarıyla uğraş ediyoruz” dedi ve “Normal bir faiz oranı ortamına geri dönmelerini istiyoruz ve bu da işleri biraz kolaylaştıracaksa, makûs bir şey değil, uygun bir şey” diye ekledi.

Yellen, “Gelecek paketlerden vazgeçmeyeceğim. Bunlar teşvik olarak değil, ekonomimizin uzun müddettir devam eden muhtaçlıklarını karşılamak için yapılan yatırımlar olarak tasarlandı” tabirlerini kullandı.

ABD’de cuma günü açıklanan datalar, tarım dışı istihdam artışının mayıs ayında sürat kazandığını ve işsizlik oranının da yüzde 5,8’e gerilediğini ortaya koydu.

ABD’de tüketici enflasyonu nisan ayında yıllık bazda yüzde 4,2 artış kaydetti.

Comments are closed.