usta kredi

Yellen’dan Kongre’ye borç limiti uyarısı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD Kongresi beklenen bir temerrüt riski için adım atmazsa, bakanlığın borç limitlerini aşmamak için alacağı tüm tedbirlerin Ağustos ayında tükeneceğini söyledi.

“Ulusal borcun temerrüte düşmesi düşünülemez” diyen Yellen, borç limitlerinin artırılmamasının iktisat üzerinde yıkıcı sonuçları olacağını söyledi. Senato Alt Komitesi’nde konuşan Yellen, bunun bir finansal krize yol açabileceğini, istihdamı tehdit edeceğini ve Amerikalıların tasarruflarını tehlikeye sokacağını söyledi.

ABD’nin şu anki borçlanma limitlerinin askıya alınması 31 Temmuz’da sona erecek. Şayet bu müddet uzatılmazsa ABD Hazinesi hükümet harcamalarını karşılayabilmek için daha fazla borçlanamayacak. Böylelikle limitleri aşmamak için uygulanan özel tedbirler de tükendiğinde, hükümet vadesi gelen borçların ödemelerini yapamayabilir.

Yellen mevzuyla ilgili “Kongre Ağustos ayında tatildeyken bu limitlere ulaşabiliriz. Limitlerin artırılması ya da askıya alınması için süratli bir kararın alınması konusunda uyarıyorum” dedi.

Hükümet Para Bulma Araçları Komitesi Lideri Richard Neal ise şimdiye kadar kaydedilen ilerlemeyi riske atamayacaklarını ve mühletin uzatılmasının gerektiğini belirterek “Ülkemize olan inancı ve inancı tehlikeye atmak şu an için bir seçenek değil. Bilhassa de federal hükümet ulusal toparlanmaya öncülük ederken” dedi.

Comments are closed.