Ultimate magazine theme for WordPress.

Yapılandırmadan 100 milyar TL bekleniyor

AK Parti Genel Lider Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Vedat Demiröz, kamu alacaklarının yapılandırılmasını içeren yasaya ait, “Kamunun bugüne kadar kalmış olan 500 milyar liranın üzerinde bir borcu var ki bunun bir kısmı sahiden alınması güç bir borç ancak benim bu maddeden açıkça beklediğim 90-100 milyar liralık bir tahsilatın 36 ay içinde sağlanacağı tarafında.” dedi.

Vergi cezaları, sigorta primleri, KYK borçlarının tekrar yapılandırılmasıyla ilgili kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. 30 Nisan tarihinden evvelki mutlaklaşmış borçlar yapılandırmadan yararlanacak. Bunun için 31 Ağustos’a kadar müracaat yapılması gerekecek. Birinci taksit ödemeleri eylül sonuna kadar yapılacak. Düzenleme, 2016-2020 yılları ortası için matrah artırımı da getirmişti.

İlgili Haberler

Bloomberg HT’ye yapılandırmayla ilgili değerlendirmede bulunan iş dünyası temsilcileri mevcut katsayılarla ilgili tenkitte bulunmuştu. TÜSİAV Lideri Serkan Kumdakçı, “Vadeye nazaran borcu artıran katsayılarda yüzde 4’lük artış yapılmış. Mevcut katsayı oranlarıyla yapılandırma koşulları zorlaşmış.” değerlendirmesini yaptı.

Comments are closed.