Ultimate magazine theme for WordPress.

Von der Leyen’den Türkiye’ye daha fazla mülteci dayanağı daveti

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin Türkiye ile göç mutabakatının yenilenmesi istikametindeki davetinin akabinde Avrupa Birliği Komitesi Lideri Ursula von der Leyen de hususla ilgili bir açıklamada bulundu.

Von der Leyen, mülteciler konusunda Türkiye’nin daha fazla takviyeye gereksinim duyduğunu belirtti.

Von der Leyen Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, görüşmede göç konusunun da ele alındığı açıklanmıştı.

İlgili Haberler

İki önderden göç mutabakatını yenileme daveti

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile İtalya Başbakanı Mario Draghi Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye ortasında yapılan göç mutabakatının yenilenmesinden yana olduklarını söyledi.

Pazartesi akşamı Berlin’de düzenlenen ortak basın toplantısında Merkel, iki ülkenin göç probleminden farklı formlarda etkilendiklerini belirtirken, “Sorunun çözülmesi gerektiği konusunda ise hemfikiriz” dedi.

24-25 Haziran’da Brüksel’de düzenlenecek AB Önderler Zirvesi’nde Türkiye ile bağlantıların ele alınacağını hatırlatan Merkel, Türkiye’nin çok sayıda mülteciyi barındırdığına işaret ederek, Türkiye’nin, dayanağın sürmesi hakkına sahip olduğunu belirtti. Merkel, Draghi ile kendisinin, Türkiye’nin takviyesi olmadan bu hususta ilerleme sağlanamayacağı konusunda birebir fikirde olduklarını kaydetti.

Comments are closed.