Ultimate magazine theme for WordPress.

Von der Leyen, İtalya’nın “Ulusal Toparlanma Planı”nı başlattı

Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, İtalya Başbakanı Mario Draghi ile birlikte, AB’nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik tesirlerini hafifletmek maksadıyla oluşturduğu kurtarma fonundan İtalya’ya ayrılacak 191,5 milyar euroluk kaynağa ait “İtalyan Ulusal Toparlanma Planı”nı başlattı.

Başşehir Roma’daki tarihi Cinecitta sinema stüdyolarında düzenlenen basın toplantısında Draghi, “Ülkemiz için gurur günü. AB Kurulu Lideri’nin ziyareti İtalyan planını başlatıyor. Ülkemizin büyümesini, daha adil, daha rekabetçi ve daha sürdürülebilir kılmaya yönelik bir plan geliştirdik.” dedi.

Draghi, 191,5 milyar euroluk kaynağa yönelik geliştirilen planın İtalya’yı “harekete geçireceğine” işaret ederek, “Bunun, İtalyan iktisadının toparlanmasının şafağı olduğunu umuyorum.” diye konuştu.

İlgili Haberler

Mario Draghi, bütün İtalyanların ve hükümet olarak kendilerinin, AB üyesi öteki ülkelerdeki insanların vergilerinden gelen bu kaynağı düzgün kullanmaları gerektiğini, bu mevzuda değerli bir sorumlulukları olduğunu lisana getirdi.

Von der Leyen de İtalya’ya yönelik 191,5 milyar euroluk fonun gelecek haftalarda İtalya’ya ulaşmaya başlayacağını belirterek, “Bu ortak seyahatin sonu değil tersine sıkı çalışma gerektirecek bir devrin başlangıcı. Ben ve Komitem, İtalya’nın yanında olacak.” sözünü kullandı.

“Bu hayatta bir defa olabilecek bir fırsat. Her şeyi tertibe koyup tekrar başlamak için bir fırsat.” diyen Von der Leyen, İtalya’nın bir dizi rekabetçi ıslahat ile finans ve yargı alanında bilhassa davaların müddetini kısaltmaya yönelik ıslahatlar yapması gerektiğini tabir etti.

İtalya, AB’nin üye ülkeler için öngördüğü toplam 750 milyar euroluk fondan 191,5 milyar ile “aslan payı”nı alacak.

Comments are closed.