Ultimate magazine theme for WordPress.

Varank: 2022’nin son çeyreğinde Ağrı’da altın dökümünü hedefliyoruz

Koza Altın İşletmeleri Ağrı Mollakara Tesisi Temel Atma Merasimi’ne katılan Bakan Varank, merasim sonrası Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı.

Varank, Ağrı üzere bir vilayette altın madeni işletmesinin kuruluyor olmasının gurur verici olduğunu belirttiği konuşmasında, tesisin hem bölge hem de Türkiye iktisadına büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Varank bölgede keşfedilen altın rezervine ait olarak şu ayrıntıları verdi:

“Burada 160 milyon dolarlık bir yatırımla, bu bölgede keşfedilmiş olan 20 tonluk altın rezervini çıkaracak işletme tesisimizi kuracağız. Bugün temellerini attık. İnşallah 2022 yılının son çeyreğinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın iştirakiyle bu kuracağımız tesiste birinci altın dökümünü gerçekleştirmek istiyoruz. Olağan, altın stratejik bir maden, tüm dünyada rezervler manasında ülkelerin birbiriyle yarıştığı ve yer altında bulunduğunda en fazla katma bedel sağlayan madenlerden bir tanesi. Burada keşfedilmiş olan 20 tonluk altın madeni rezervinin rakamsal kıymeti günümüz fiyatlarıyla 1,2 milyar dolar. İnşallah bu bölgede arama faaliyetleri devam edecek. Biz bu bölgede çok daha büyük bir potansiyel olduğuna inanıyoruz. İnşallah bütün o potansiyeli ekonomimize kazandırmak istiyoruz.

Bildiğiniz üzere yatırım ülkemiz açısından çok değerli. Son devirde pandemiye karşın Türkiye’de yatırım ortamında harikulade bir gelişme var. Yatırım iştahı sahiden çok güçlü bir biçimde devam ediyor. İşte onların bir adedinin yansımasını bugün görüyoruz. Ben konuşmamda da söyledim. Biz hükümet olarak, Türkiye’yi katma bedelli üretimle büyütmenin çabası içerisindeyiz. Hayal satmıyoruz. İşte burada daha evvelki keşfettiğimiz rezervin açığa çıkarılması için üretim tesisimizin temellerini attık. İnşallah seneye üretime geçmiş olacağız. Biz birebir halde büyün bakanlıklarımızla bir arada Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye’yi kalkındırmanın sıkıntısındayız.”

Bu bölgeler daha evvel terörün kol gezdiği, insanların buralarda gezemediği bölgelerdi fakat biz bu bölgelerde terörü bitirdik. Hem yurt içinde hem de yurt dışında terörle önemli çabalar vererek artık bu bölgelerin üretimle, istihdamla, tabiat güzellikleriyle, tarımla kalkınabilmesi için büyük bir uğraş gösteriyoruz. Bugün nitekim çok memnunuz ve gururluyuz.”

“Tesiste kullanacağımız teknoloji Batı ülkelerinin kullandığı tekniklerle aynı”

Altın madeninin çıkarılması sırasında, etrafın korunmasına yönelik olarak hangi önlemlerin alınacağına değinen Varank şu sözleri kullandı:

İlgili Haberler

“Çok açık konuşmamız lazım. Bizim bilhassa yeni tesiste kullanacağımız teknoloji batı ülkelerinin, Amerika’nın ve Avrupa ülkelerinin kullandığı tekniklerle tıpkı. Hasebiyle biz etrafa azamî hassasiyeti göstererek bu tesislerimizi işletmeye alıyoruz. Bu tesislerimizdeki üretim bittikten sonra etrafın tekrar ayağa kaldırılması, etrafın rehabilite edilmesi ile ilgili de şirketlerimizin önemli taahhütleri var. Yerine getirmezlerse önemli müeyyideleri var. Şundan vatandaşımızın müsterih olması lazım. ABD’de ya da Kanada’da altın nasıl aranıyorsa, nasıl işletiliyorsa bizim ülkemizde de tıpkı tekniklerle, hatta çok daha dikkat ederek, çok daha hassasiyet göstererek işletiliyor. Bu bölgede de çalışmalarımızı etrafa saygılı bir biçimde devam ettireceğiz. İşlerimiz bittikten sonra da, natürel ki toprağın işlenirken toprak yüzeyinde gelişen bir ekip külfetleri da daha sonra rehabilite ederek, bu bölgeyi olduğu üzere tabiatla buluşturacağız.”

“Dolaylı istihdamda, 2 bin 500 vatandaşımız bu maden sayesinde ekmek kapısı bulacak”

Tesis, bölgede nasıl bir istihdam yaratacak? sorusunu yanıtlayan Varank, konuşmasında şu açıklamaları yaptı:

“Altın madenleri ve öbür madencilik kesimlerindeki istihdama baktığımızda, direkt istihdamın 4 katı dolaylı istihdamın oluştuğunu görüyoruz. Bu madende inşallah işletmeye geçildiğinde 500 vatandaşımız çalışacak. Dolaylı istihdama da baktığımızda, 2500 vatandaşımızın bu maden sayesinde ekmek kapısı bulacağını biz görebiliyoruz. Bu bölgeye yönelik bizim bilhassa istihdam ağır kesimlere yönelik de ağır çalışmalarımız var. Dokuma kentlerle, biz burada bilhassa gençlerimizin önünü açmak istiyoruz. Önümüzdeki devirde, Ağrı ve ilçeleri başta olmak üzere bölge kentlerimizde yeni projelerimizi de kamuoyuna duyuracağız.

“Global markaların yeni tedarikçi arayışında, ülkemiz en değerli adaylardan”

Konuşmasında son büyüme sayılarına da değinen Varank, büyüme bilgileri incelendiğinde yüzde 12,2’lik sanayi büyümesinin Türkiye’nin büyümesine en çok sağlayan dal olduğunu vurguladı.

Varank mevzu hakkındaki değerlendirmesine şöyle devam etti:

“Bu birinci çeyrekle, geçtiğimiz yılın birinci çeyreğini karşılaştırdığımızda 338 bin kayıtlı istihdamın oluştuğunu görüyoruz. Türkiye üreterek büyüyor. Pandemi devrinde bilhassa Uzakdoğu’da tedarik zincirinde yaşanan ezalar, Uzakdoğu’daki tedarikçilerin firmalara oluşturdukları güvensizlik sebebiyle, dünyada tedarik zincirlerinde küresel markaların yeni tedarikçi arayışları var. Ülkemiz en değerli adaylardan bir tanesi. Bu periyotta bizim firmalarımız hem yatırımlarını artırdılar, hem de pandemiye karşın taahhütlerini asla aksatmadılar. Küresel firmalara tedarik konusunda hiçbir ıstırap göstermediler. Münasebetiyle Türkiye bu devirde şunu ispat etmiş oldu: Türkiye ileride sizin güvenebileceğiniz bir ortak; bu ortakla çalışırsanız hem daha rekabetçi bir biçimde eser elde edebilirsiniz, hem de sağlam bir ortakla çalışarak hiçbir düşünce yaşamazsınız. İnşallah biz önümüzdeki devirde bu yakaladığımız ivmeyi devam ettirmek istiyoruz. Bilhassa ihracat kısmında yakaladığımız ivmeyle, Türkiye’de üretim tarafında önümüzdeki 2-3 yıllık müddette büyük bir atılım gerçekleştirebileceğimizi inanıyoruz. Biz de teşvik ve takviyelerimizi buna nazaran tasarlıyoruz ve buna nazaran firmalarımıza veriyoruz.”

Comments are closed.