Ultimate magazine theme for WordPress.

Uniswap (UNI) Coin

Popüler altcoinlerden birisi olan Uniswap (UNI), merkezi olmayan bir değişim sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle DeFi projeleri arasında yerini alan, merkezi olmayan bir borsa yapısı olacaktır. Temel olarak bakıldığı zaman, ERC-20 tokeni ile, değişimini gerek sözleşmeler üzerinden gerek ise de yöneticisi bulunmayan bir sistem üzerinden yapılabilmektedir. Uniswap üzerinde bulunan havuzda, alış-veriş yapmaya imkan tanıyan belirli bir protokolde bulunmaktadır. Bunlar ise akıllı sözleşmeler dahilinde ortaya konmaktadır.

Uniswap (UNI) Nedir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, akıllı sözleşmeler dahilinde direkt olarak alış-veriş yapabilmek imkanına sahip oluyorsunuz. Fakat diğer coinlerden farklı olarak burada direkt cüzdanınız ile harcama imkanını elde edebiliyorsunuz. Cüzdanınız üzerinden, her değişimi anında ve hiçbir zorluk çekmeden gerçekleştirebiliyorsunuz. UNI, coininin merkezi borsalardan ayrılan en önemli kısmı da burada ortaya çıkmaktadır. İşlemler borsaya aktarılır, takas gibi işlemler tamamen egale edilir ve takas işlemi direkt cüzdan da yapılabilmektedir.

UNI tokeni ise; tamamen açık yazılımlı bir sistem üzerinde kurulmuştur. Merkezi olmadığı için, gerek sistem değişimi gerek ise de sistem güncellemesi gibi eylemler, kullanıcılara da açık olmaktadır. Kullanıcılar da, sahip oldukları UNI tokeni sayesinde oy kullanabilme hakkına da sahip olmaktadırlar. Bu durumda hem güncelleme hem de değişim, oyalara göre belirlenmektedir. Sonucunda 2018 yılında piyasaya sürülen UNI, 2020 senesinde büyük değer kazanmıştır.

Uniswap (UNI) Madenciliği Yapılıyor Mu?

Uniswap, belirli aralıklara üretilen bir kripto para biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla madenciliği yapılan bir kripto para birimi de olmamaktadır. Tüm UNI’ler, aralıklı olarak üretilmeye de devam etmektedir. Hayden Adams tarafından kurulmuştur. 16 Eylül 2020 senesinde, Uniswap üzerinden hem işlem yapanlara hem de havuza likidite sağlayanların tamamına bir dağıtım yapılmıştır.

Comments are closed.