Ultimate magazine theme for WordPress.

TÜSİAD/Kaslowski: Gelir dağılımındaki adaletsizlik artıyor

TÜSİAD Lideri Kaslowski, Türkiye iktisadına ait olarak yaptığı değerlendirmede, “Uzun vakittir büyümemiz sürdürülebilirlikten uzak. Enflasyonu düşürme amacında uzlaşamamamız fiyat istikrarını engelliyor. Gelir dağılımındaki adaletsizlik artıyor. Türkiye iktisadının en büyük sorunu kurumsuzlaşmadır.” dedi.

Kaslowski, “Uluslararası alanda derin yalnızlıktan kurtulmalıyız.” sözünü kullandığı konuşmasında, ihracat potansiyelinin tam olarak kullanılamadığını, FED’in aldığı kararın ise TL’nin global oynaklıkta ne kadar kırılgan olduğunu gösterdiğini vurguladı.

“Sıkı para siyaseti bir mühlet daha devam etmeli”

İlgili Haberler

Çevrim içi olarak yayımlanan toplantıda kelam alan, TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Lideri Tuncay Özilhan, dünyada artan enflasyonla birlikte gelişmiş ülke merkez bankalarının faiz artırım sürecine girebileceğine işaret ederek, “Sıkı para siyaseti bir mühlet daha devam etmeli. Faizleri bir süre daha düşüremeyeceğiz. Faiz indirimi enflasyon düştükten sonra gündeme gelmeli. Enflasyonla çaba kolay değil. İş dünyası yüksek enflasyon ve TL’nin eriyen bedelinden şikâyetçi. Para siyaseti öngörülebilir biçimde uygulansaydı, işimiz daha kolay olurdu.” dedi.

Özilhan değerlendirmesinde, “Son devirde hepimizi kaygılandıran mevzu, hukuk devletiyle hiçbir formda bağdaşmayacak karanlık, karmaşık alakalar ağının mevcudiyetine ait savlar. Kamuoyu nezdinde lisana gelen bu kuşkuların giderilmesi gerekiyor.” sözlerini kullandı.

Özilhan, iklim ve tarım konusuna da değindiği konuşmasında, bu periyotta çiftçilik yapmanın kumar oynamaya dönüştüğünü, iklim değişikliğinin tesirlerini tarımda görmeye başladıklarını lisana getirdi. “Son günlerde Marmara’da ortaya çıkan müsilaj hepimizi kaygılandırıyor.” diyen Özilhan, çevreci büyümenin ütopik bir yaklaşım olmadığının altını çizdi.

Comments are closed.